Działania słupskiego szpitala docenione

Trzecie miejsce w konkursie Bezpieczny Szpital Przyszłości Inspiracje 2020 zdobył Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku. Nagrodę przyznano za program rehabilitacji kardiologicznej dla pacjentów, którzy przeszli zachorowanie na Covid – 19.

Słupski szpital otrzymał nagrodę w kategorii „Nowatorskie produkty i e-usługi poprawiające jakość życia i zdrowia”, do której zgłosił kandydaturę projektu „Dzienna rehabilitacja kardiologiczna dla pacjentów z przebytym Covid – 19/zespołem LONG COVID z współtowarzyszącą chorobą układu sercowo-naczyniowego lub po ostrym incydencie sercowo-naczyniowym lub neurologicznym.”

Należy zaznaczyć, iż Oddział Kardiologiczny i Rehabilitacji Kardiologicznej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego im. Janusza Korczaka w Słupsku od maja 2019 roku realizuje Program: „Rehabilitacja kardiologiczna szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020”.

– Obecnie do Programu włączamy w większości pacjentów z tzw.  zespołem LONG COVID. Zespół LONG COVID określa niekorzystny zespół licznych objawów  u ozdrowieńców dramatycznie obniżający jakość życia i możliwości szybkiego powrotu do normalnej aktywności- również zawodowej – mówi Damian Sendrowski, koordynator Oddziału Kardiologicznego i Rehabilitacji Kardiologicznej słupskiego szpitala. –  Kaszel, duszność, osłabienie tolerancji wysiłku, nawracające bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, bóle w klatce piersiowej, bóle mięśniowo-stawowe, depresja, utrata lub zmiana smaku i węchu, dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz problemy z uwagą, pamięcią i skupieniem – to najczęstsze dolegliwości na jakie skarżą się pacjenci z przebytym COVID-19. Ponieważ większość podawanych objawów i chorób wtórnych do przebytego COVID-19 (ostre epizody kardiologiczne, neurologiczne, choroby zakrzepowo-zatorowej, naczyniowe) mieszczą się w pierwotnych kryteriach włączenia do  Programu: „Rehabilitacja kardiologiczna szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” mogliśmy od razu zaproponować dla pacjentów post-COVID pomoc w powrocie do zdrowia i aktywności zawodowej. Jednym ze sposobów poprawy dla tych pacjentów jest udział w programach rehabilitacji – – dodaje ordynator.

W konkursie Szpital Przyszłości Inspiracje 2020 słupski szpital był także finalistą w kategorii „Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego” za organizację akcji pomocy wolontariuszy dla pacjentów szpitala w Słupsku w okresie pandemii Covid – 19.

– Wyróżnienia i nagrody, jakie nasz szpital otrzymuje w konkursach, są wynikiem sumiennej pracy całego zespołu i wszystkich pracowników – mówi Andrzej Sapiński, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w nagrodzony projekt. Życzę wszystkim prowadzącym projekt, aby ta nagroda dała im energie do dalszej pracy dla zdrowia pacjentów.

Fot. Idea Trade. Damian Sendrowski, koordynator oddziału kardiologicznego słupskiego szpitala (z lewej) odbiera nagrodę w konkursie Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2020.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *