Słupski szpital wzbogacił się o znakomity sprzęt

Wyjątkowo czuły aparat USG trafił do słupskiego szpitala. To jedyny taki w Polsce. Wykorzystywany będzie do badania naczyń chłonnych i krwionośnych u osób, które wymagają diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego.

– Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej słupskiego szpitala prowadzimy Pomorski program diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego  – mówi dr Daniel Maliszewski, chirurg onkolog ze słupskiego szpitala. – Pracujemy na bardzo małych naczyniach o średnicy nawet 0,2-0,3 milimetra. Do tego potrzebujemy USG o bardzo wysokiej czułości i taki aparat właśnie otrzymaliśmy dla słupskiego szpitala. Jest to najczulsze USG na świecie, dzięki któremu możemy zlokalizować małe naczynie, zobaczyć czy płynie w nim krew lub chłonka i następnie zespolić z innym naczyniem, by odbarczyć obrzęk. W tej chwili jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, który wykorzystuje tego typu urządzenia do chirurgicznego leczenia obrzęku chłonnego.

Słupski szpital kupił aparat za ponad 606 tys. zł. dzięki pieniądzom z budżetu Województwa Pomorskiego. Środki przekazał szpitalowi Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 – Stawiamy na innowacyjne leczenie i inwestujemy w najlepszy sprzęt – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Dzięki temu na chirurgiczne leczenie obrzęków chłonnych do Słupska przyjeżdżają pacjenci z całego kraju.

Natomiast Anetta Barna-Feszak, wiceprezes szpitala podkreśla, że nawet czasie pandemii nie można zapominać o pacjentach cierpiących na inne schorzenia. – Z myślą o nich i w porozumieniu z marszałkiem województwa doinwestujemy kilka strategicznych oddziałów szpitalnych – mówi.

Umowa z marszałkiem, którą sygnował zarząd szpitala gwarantuje, że ze środków z budżetu województwa do słupskiego szpitala trafią sprzęty, na które dotacja wyniesie łącznie ponad 6,6 mln zł. O zakupie kolejnych poinformujemy wkrótce.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *