Świeć przykładem, policyjna akcja promująca odblaski

Dlaczego nie powinniśmy chować odblasków w szufladzie? Dlaczego warto je nosić nie tylko w obszarze niezabudowanym? Kiedy powinny znaleźć się na naszej odzieży, plecakach, wózkach czy rowerach? Te ważne kwestie poruszyli dziś policjanci słupskiej drogówki, którzy w ramach akcji „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” rozdawali opaski przed komendą.

Wielu z nas, każdego dnia przemierza ulice, ścieżki rowerowe oraz chodniki naszych miast. Doskonale wiemy, że jesienią często zmieniają się warunki atmosferyczne, a dzień staje się coraz krótszy. Dlatego, by zadbać o swoje bezpieczeństwo, należy pamiętać o korzystaniu z elementów odblaskowych, które zdecydowanie poprawiają naszą widoczność na drodze. Warto nosić odblaski niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze, bo dzięki temu wspólnie możemy zapobiec niejednej tragedii.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych. Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Dzisiaj policjanci słupskiej drogówki, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców w ramach akcji „Świeć przykładem” przed komendą rozdawali elementy odblaskowe niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Nie zabrakło również rozmów profilaktycznych, zachęcających do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Mundurowi mają nadzieję, że nie schowane odblaski do szuflad przyczynią się do zmniejszenia zdarzeń drogowych. Tego typu akcje w sezonie jesienno-zimowym będą organizowane cyklicznie. W najbliższych dniach tego typu działania podjęte zostaną również na terenie całego powiatu słupskiego.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *