Idziesz na zakupy załóż maskę lub licz się z mandatem

W okresie przedświątecznym wielu z nas dużo czasu poświęca na zakupy prezentów i większe zakupy spożywcze. W galeriach stacjonują słupscy policjanci, którzy działają prewencyjnie na potencjalnych złodziei, ale i przyglądają się dyscyplinie w zakresie zakrywania ust i nosa. Od początku tygodnia policjanci podjęli blisko 300 interwencji w tych miejscach. Apelujemy o odpowiedzialność i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W odpowiedzi na lekceważące podejście do zagrożenia pandemicznego i w trosce o bezpieczeństwo zakupowiczów słupscy policjanci nieprzerwanie są obecni w galeriach i centrach handlowych. Dbają o to, by nie doszło do kradzieży kieszonkowych i interweniują wobec tych, którzy nie zakrywają ust i nosa.

W związku z niestosowaniem się do obostrzeń tylko w tym tygodniu policjanci podjęli 295 interwencji, nałożyli 131 mandatów i sporządzili 11 wniosków o ukaranie do sądu. Mundurowi nie odnotowali kradzieży kieszonkowych, jednak w trosce o utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przypominają o podstawowych zasadach:

– wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, m.in. w centrach handlowych, sklepach, na targach, przystankach i w środkach komunikacji publicznej, należy zachować szczególną ostrożność. W takich właśnie miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.

-starajmy się nie zabierać ze sobą większych kwot pieniędzy, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie przechowujmy ich w jednym miejscu. Rozdzielając je i umieszczając w różnych miejscach, zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki.

-płacąc za zakupy, nie pokazujmy innym całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.

-nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

-pilnujmy swoich dokumentów, pieniędzy i telefonów. Nie chowajmy tych rzeczy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Nie pozostawiajmy bez nadzoru torebek i plecaków. Trzymajmy je z przodu, zamknięciem do siebie.

-zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy na hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską nie pozostawiajmy bagażu bez opieki.

-jeżeli w zakupach towarzyszą nam dzieci, nie spuszczajmy ich z oka, ale jeszcze przed wyjściem z domu rozmawiajmy z nimi i przypomnijmy, aby na ewentualny wypadek oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie ich widziały ostatni raz.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *