Leśnicy zatrzymali leśnego śmieciarza

W czwartek 28 października 2021 roku leśniczy podczas codziennych obowiązków natknął się na dzikie wysypisko śmieci zlokalizowane w Leśnictwie Osowo, o czym niezwłocznie poinformował posterunek Straży Leśnej. Wszczęte czynności wyjaśniające pozwoliły wykryć sprawcę wykroczenia z artykułu 162 § 1 KW, który brzmi „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany”.


Przy ogromnym wsparciu społeczeństwa i policji, sprawca został wykryty, przyznał się do popełnionego czynu i został ukarany mandatem karnym w max wymiarze wysokości 500 zł. Został również zobowiązany do natychmiastowego uprzątnięcia pozostawionych odpadów z lasu. Uprzątnięciem zajęła się firma zajmująca się wywozem odpadów do zakładu unieszkodliwiania odpadów, za co sprawca został obciążony w kwocie ponad 1600 zł. Sprawcą jest mieszkaniec powiatu Słupskiego. Bez pomocy społeczeństwa, sprzętu jakim dysponuje Straż Leśna oraz Policja akcja wykrycia i ukarania właściciela śmieci nie przebiegłaby tak sprawnie. W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla społeczeństwa, którego zaangażowanie było ogromne i niezwykle pomocne. Powyższy przykład pokazuje, że problem zaśmiecania lasów jest wciąż nierozwiązany, na skutek czego leśnicy co roku wydają ok. 20 mln zł na sprzątanie i utylizację odpadów z lasu.
Wyrzucający śmieci do lasu nie do końca są anonimowi. Niekiedy w wyrzuconych nielegalnie śmieciach można znaleźć informację, która pozwala ustalić właściciela. Bywa też tak, że sprawca zostaje przyłapany na gorącym uczynku. Jednak w wielu przypadkach ujęcie sprawców zaśmiecania lasu jest niebywale trudnym zadaniem, ale nie poddajemy się. Dzięki zaawansowanym technologiom (fotopułapkom, kamerom) stosowanym obecnie w lesie i coraz większemu zaangażowaniu społeczeństwa w dbałość o przyrodę, udaje się karać osoby za taki czyn.
Apelujemy by nie zaśmiecać lasów, jak również nie być obojętnym na podobne zachowanie. W przypadku zauważenia faktu zaśmiecania terenów leśnych, bądź istnienia nielegalnych wysypisk w lasach prosimy o przekazanie takiej informacji do Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie ( tel. 59 857 6671, email: warcino@szczecinek.lasy.gov.pl) lub na Policję.

tekst i fot
https://www.facebook.com/NadlesnictwoWarcino/

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *