Zostań asystentem i pomóż

Już po raz trzeci w Ustce będzie realizowany program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Centrum Integracji Społecznej na ten cel pozyskało pół miliona złotych ze środków Funduszu Solidarnościowego.

W roku 2022 wsparciem objętych ma zostać 21 osób. Wśród nich będzie 15 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, cztery osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dwie osoby niepełnosprawne do 16 roku życia. Głównym celem tej edycji programu jest  właśnie wprowadzenie usługi asystenta, jako formy wsparcia dla dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

– Zakres usług może polegać w szczególności na pomoc asystenta w wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika programu miejsce na przykład placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne, sportowe etc – mówi Wojciech Błaszczyk, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Ustce.

Zgodnie z założeniem asystenci pomogą także w zakupach, załatwieniu spraw urzędowych, wizytach w placówkach kultury, wykonywaniu codziennych czynności, a w przypadku nieletnich dojazdach i powrotach ze szkoły.

Asystentem osoby niepełnosprawnej może zostać osoba, która posiada dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji, jako asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny. Ponadto musi się wykazać przynajmniej sześciomiesięczny staż.

 

Ustka na realizację programu pozyskała dofinansowanie w kwocie 551 820,00 zł. Pokrywa ono koszt prowadzonych działań w 100%.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *