Niedźwiadek szczęścia wróci do Słupsk, na chwilę

Znaleziony pod Słupskiem w XIX wieku bursztynowy amulet na kilka miesięcy wraca do miasta. Niedźwiadek szczęścia przyjedzie specjalnie na wystawę do Muzeum Pomorza Środkowego.

fot, Wikipedia.pl

Odwiedziny w domu niedźwiadka szczęścia są bardzo rzadkie. Jeszcze przed wojną figurka jako wyjątkowo cenny zabytek trafiła do muzeum w Szczecinie, gdzie przebywa do dzisiaj.

Teraz odwiedzi swoje miasto z okazji wystawy „Świat bursztynu”, na którą już od niedzieli zaprasza Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.  Wystawa czynna będzie do września.

.

Wystawa przygotowana została przez Dział Bursztynu PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Obejmuje cztery tematy: bursztyn bałtycki (geneza, występowanie, wykorzystanie), żywice świata, bursztyn w medycynie oraz imitacje bursztynu. Ekspozycja daje widzom możliwość obcowania z unikatowymi eksponatami oraz poznania prawdziwych „cudów przyrody”, jakimi są zwierzęta i rośliny zatopione w swoistej kapsule czasu, jaką jest bursztyn bałtycki.

Dodatkowo na wystawie znajdą się eksponaty wypożyczone z Muzeum Bursztynu w Ustce oraz rodzinne pamiątki i dzieła bursztynowe z pracowni pana Narcyza Kalskiego – słupskiego bursztynnika.

 

Bursztynowy niedźwiadek został znaleziony pod Słupskiem w 1887 roku podczas kopania torfu. Przez część badaczy uznawany jest za amulet łowcy niedźwiedzi. Figurkę wydatowano dość szeroko na okres mezolitu i neolitu. Jako jeden z najcenniejszych zabytków pradziejowych z Pomorza trafił do Szczecina.

Niedźwiadek na stałe zagościł w świadomości słupszczan. Jest symbolem miasta. Jak głosi miejska legenda, gdy niedźwiadek odwiedza Słupsk do miasta wraca szczęście. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *