Dermatologia lecznicza i estetyczna w słupskim szpitalu

Lekarze z Oddziału Dermatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku stale poszerzają wachlarz terapii oferowanych pacjentom. Dzięki decyzjom zarządu szpitala o inwestowaniu w nowoczesny sprzęt, medycy mogą zapewnić bardzo szybką diagnostykę nowotworów skóry, kompleksowe leczenie ran i owrzodzeń nowatorskimi technikami, ale też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które cieszą się coraz większą popularnością.

– Pacjenci z podejrzeniem zmian nowotworowych skóry – raków i czerniaków – którzy wymagają, szybkiej diagnostyki, otrzymają ją u nas już w kilka dni – zapewnia dr Piotr Brzeziński, specjalista dermatolog-wenerolog, koordynator Oddziału Dermatologicznego słupskiego szpitala. – Na oddziale wykonujemy kwalifikacje do badań oraz biopsje, badania dermatoskopowe, wideodermatoskopowe i markery nowotworowe.

Dalsze leczenie chorych zależne jest od diagnozy. – Stany przedrakowe leczone są na miejscu, w oddziale dermatologicznym słupskiego szpitala, który mieści się w Ustce. Stosowana jest np. krioterapia. Natomiast w przypadku wykrycia zaawansowanych nowotworów skóry, pacjent natychmiast kierowany jest przez nas do chirurga onkologa – tłumaczy dr Brzeziński.

Natomiast innowacją na oddziale dermatologii jest sposób leczenia ran skóry, owrzodzeń, stanów zapalnych. Stosuje się do tego ozon – gaz o właściwościach bakteriobójczych i silnie odkażających.

– W ten sposób leczymy duże zmiany skórne – począwszy od ran pooperacyjnych, ran pourazowych, przez rany oparzeniowe, a także odleżyny i trudno gojące się owrzodzenia np. w przebiegu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Wykonuje się to w ten sposób, że zakłada się na kończynę ze zmienioną chorobowo tkanką specjalny worek, do którego wpuszczany jest ozon. Taka terapia, czyli kąpiel w ozonie, wymaga systematycznych sesji, ale daje bardzo dobre efekty – zauważa ordynator.

W trakcje terapii ozon poprawia miejscowe ukrwienie i utlenowanie tkanki, powoduje polepszenie jej odżywiania, wspomaga to gojenie się ran oraz wytwarzanie blizn.

– Zależy nam na zaproponowaniu naszym pacjentom najnowocześniejszych metod leczenia. Podążamy za dynamicznym rozwojem medycyny i dlatego inwestujemy w techniki i sprzęt światowej klasy, zapewniające najlepsze efekty terapeutyczne – przyznają Andrzej Sapiński i Anetta Barna-Feszak, członkowie zarządu słupskiego szpitala.

Dlatego lekarze oddziału dermatologicznego stawiają również na rozwój dermatologii estetycznej, coraz częściej poszukiwanej przez pacjentów w celu redukcji mało estetycznych zmian skórnych i odmłodzenia wyglądu. – To trend światowy i my jesteśmy w stanie temu sprostać. Mamy wiedzę, możliwości i aparaturę, które pozwala naszym lekarzom na przeprowadzanie zabiegów mających na celu odmłodzenie skóry, poprawę jej jędrności, usuwanie blizn, leczenie rozstępów, trądziku, przebarwień, czy zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych – mówi lekarz. – Wykorzystujemy do tego laser frakcyjny.

Zabiegi laserowe oferowane są pacjentom komercyjnie.

– Zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest całkowicie bezpieczny, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym po zastosowaniu odpowiedniej maści. Tym samym nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, a skóra po nim goi się bardzo szybko – mówi Piotr Brzeziński.

Co ważne zabieg wykonywany jest przez lekarza i pod jego kontrolą.

Warto przypomnieć, że przy Oddziale Dermatologicznym słupskiego szpitala działa Poradnia Dermatologiczna dla pacjentów ze skierowaniem. Otwarta jest we wtorki w godz. 14-18 oraz w środy i czwartki w godz. 8.30-12.30. Poradnia znajduje się przy oddziale dermatologicznym w szpitalu w Ustce przy ul. Mickiewicza 12. Z poradni dermatologicznej mogą skorzystać zarówno pacjenci dorośli jak i dzieci. Rejestrować się można telefonicznie pod numerem telefonu 59 84 60 700.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *