Sprzęt WOŚP dla słupskiego szpitala

Aparat VNG przypominający nowoczesny sprzęt do gier komputerowych został zainstalowany w słupskim szpitalu. Urządzenie do badania zmysłu równowagi u dzieci i dorosłych zafundowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wojewódzki Szpital Specjslistyczny w Słupsku otrzymał w darze od WOŚP najnowocześniejszą aparaturę do badania zmysłu równowagi. To aparat do videonystagmografii, w skrócie VNG

– Badanie tym aparatem jest nieinwazyjne i niebolesne. Polega na śledzeniu ruchów gałek ocznych w czasie różnych pobudzeń – przeglądania obrazów na ekranie, zmian pozycji ciała, obrotów na fotelu, jak na karuzeli, tylko wolniej – wyjaśnia prof. Katarzyna Pawlak-Osińska, ordynator oddziału otorynolaryngologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka Sp. z o.o. w Słupsku.

Diagnostyka z użyciem tego sprzętu pozwala ocenić przede wszystkim funkcje błędników, ale wskazuje też na inne zaburzenia zmysłu równowagi. Badanie trwa zwykle około 40 minut. Sprzęt jest dostosowany zarówno do badania dorosłych, jak i dzieci.

– Dzieci mają frajdę jazdy na fotelu obrotowym, a dorośli docenią urok grafiki komputerowej – dzieli się wrażeniami pani profesor.

Zarząd szpitala podkreśla, że to kolejny sprzęt diagnostyczny podarowany przez fundację Jurka Owsiaka. – WOŚP wspiera nas od początku i mamy nadzieję, że będzie wspierała do końca świata i o jeden dzień dłużej, tak jak gra orkiestra. Szpital sam nie jest w stanie dokonać wszystkich zakupów, które ułatwiają diagnostykę wad słuchu i zmysłu równowagi, dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni Fundacji za wsparcie i dziękujemy wszystkim którzy grają z Orkiestrą, by leczenie nas wszystkich było coraz bardziej dostępne i mieściło się w najnowocześniejszych standardach – mówią prezes szpitala Andrzej Sapiński i wiceprezes Anetta Barna-Feszak.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *