Dowód uznania dla bariatrii słupskiego szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku został włączony do pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia w zakresie koordynowanej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości „KOS-BAR”.

Fot. Wojewódzki Szpital Specaslistyczny w Słupsku

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że otyłość jest istotnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego, a leczenie chorych stanowi coraz większe obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowotnej
i społeczeństwa. W związku z powyższym, Ministerstwo Zdrowia planuje zwiększyć dostęp do leczenia w programie pilotażowym KOS-BAR, który zakłada objęcie pacjentów chorujących na otyłość, kompleksową opieką specjalistyczną w jednym ośrodku koordynującym. Rekomendowany model obejmuje diagnostykę, nowoczesne leczenie operacyjne oraz przed- i pooperacyjną opiekę wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów w tym chirurga, anestezjologa, internisty, psychologa, dietetyka oraz rehabilitanta.  Istotnym założeniem programu jest też nadzorowanie procesu utraty masy ciała i ustępowania chorób powodowanych przez otyłość (takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, obturacyjny bezdech senny, itd.) zarówno we wczesnym, jak i odległym procesie pooperacyjnym.

– W związku ze spełnieniem warunków postawionych przez Ministerstwo Zdrowia, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku, obok 18 innych ośrodków w Polce może przestąpić do programu KOS-BAR, którego założeniem jest poprawa dostępności do świadczeń związanych z chirurgicznym leczeniem otyłości oraz podniesienie jakości opieki nad pacjentami chorującymi na otyłość, którzy są poddawaniu leczeniu operacyjnemu. Dodatkowo  dzięki świetnemu wyposażeniu naszego szpitala w nowoczesny sprzęt chirurgiczny, zaplecze diagnostyczne, laboratoria, pracownię diagnostyki obrazowej i endoskopii oraz kardiologii interwencyjnej, dostęp do oddziału intensywnej terapii i banku krwi możemy zapewnić pacjentom maksymalne bezpieczeństwo leczenia operacyjnego 24 godziny na dobę – mówi chirurg Mateusz Wityk, koordynator ds. bariatrii słupskiego szpitala.

Chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku planują wykonanie ponad 200 operacji bariatrycznych i metabolicznych w 2022r. Stale powiększają też zespół specjalistów zapewniając prawidłową diagnostykę, przygotowanie przedoperacyjne i wieloletni nadzór po leczeniu chirurgicznym.

– Poprawa dostępności do świadczeń zostanie zagwarantowana przez NFZ w ramach KOS-BAR.  Merytorycznie jesteśmy gotowi do przyjęcia pierwszych pacjentów w ramach programu już dziś, potrzebujemy jednak kilku tygodni na dopracowanie szczegółów technicznych oraz informatyzację i raportowanie przeprowadzonych świadczeń. O starcie programu pacjenci zostaną poinformowani niezwłocznie, gdy tylko będziemy w pełni gotowi– mówi lek. Mateusz Wityk.

Dla słupskiego ośrodka udział w programie to podniesienie prestiżu i jeszcze większa możliwość dzielenia się doświadczeniami z innymi ośrodkami. Ministerialny program będzie realizowany do czerwca 2024 roku, a po analizie pilotażu z dużym prawdopodobieństwem zostanie wprowadzony jako jeden ze stałych programów ministerialnej opieki koordynowanej.

– Włączenie naszego ośrodka do udziału w programie to potwierdzenie wysokiego standardu chirurgicznego leczenia otyłości, które prowadzą specjaliści ze słupskiego szpitala – podkreśla Andrzej Sapiński, prezes słupskiego szpitala. Natomiast wiceprezes Anetta Barna-Feszak, zwraca uwagę na ułatwienia w dostępności do leczenia jakie pilotaż zagwarantuje pacjentom. – To jest dla nas bardzo ważne, by chorzy mogli szybko i w ramach NFZ przeprowadzić badania kwalifikujące do zabiegu i jak najszybciej zacząć terapię oraz poddać się zabiegowi.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *