Policja podsumowała wakacje na drogach regionu słupskiego

Wakacje były dla wielu osób czasem wypoczynku i dobrej zabawy. Dla słupskich policjantów był to okres wytężonej i ciężkiej pracy, podczas której funkcjonariusze dbali o to, aby wszyscy cali i zdrowi dojechali do miejsca wypoczynku oraz wrócili z urlopu do pracy lub szkolnej ławki. Teraz przed mundurowymi kolejne wyzwania i zadania, które będą realizować w rejonach szkół, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom podczas ich codziennej drogi na lekcje. Apelujemy o ostrożność, rozsądek i odpowiedzialność.

Wakacje były dla słupskich policjantów czasem wytężonej i ciężkiej pracy. Podczas codziennej służby mundurowi reagowali na wszystkie nieprawidłowości w ruchu drogowym i dbali o to, aby na drogach naszego powiatu było bezpiecznie. Tylko przez dwa ostatnie miesiące policjanci słupskiej drogówki skontrolowali ponad 5500 pojazdów. Mundurowi podjęli blisko 2700 interwencji wobec osób, które nie stosowały się do określonych w przepisach ograniczeń prędkości. Kierowcy, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli prędkość o więcej niż 51 km/h, zgodnie z obowiązującymi przepisami tracili uprawnienia na 3 miesiące. W roku 2022 w okresie wakacyjnym takich kierowców było 34, a w analogicznym okresie ubiegłego roku 50. Wpływ na zdjęcie nogi z gazu miała z pewnością zmiana wysokości mandatów nakładanych przez funkcjonariuszy. Zdecydowanie wyższe kary za popełniane wykroczenia sprawiły, że duża grupa kierowców zmieniła swoje zachowanie i odpowiedzialniej podeszła do obowiązujących przepisów. Takie zachowanie przełożyło się także na liczbę zdarzeń drogowych. W tegoroczne wakacje policjanci pracowali na miejscu 405 kolizji i 34 wypadków, a rok wcześniej przy 518 kolizjach i 37 wypadkach. Niestety w tym czasie dochodziło również do najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń. W lipcu i sierpniu tego roku na drogach naszego powiatu doszło do 3 śmiertelnych wypadków, a w poprzednie wakacje do 5.

W dalszym ciągu policjanci interweniowali wobec kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pomimo tego, że spożywali wcześniej alkohol lub środki działające podobnie. W tegoroczne wakacje na drogach Słupska i powiatu słupskiego funkcjonariusze zatrzymali do kontroli 74 pijanych kierowców, w roku ubiegłym 49. Skuteczne były prowadzone w weekendy w godzinach wieczornych i nocnych działania pn. „Dyskoteka”, w których trakcie policjanci eliminowali z dróg m.in. tych kierowców, którzy wsiadali za kierownice swoich pojazdów po zakrapianej zabawie w klubie lub dyskotece.

Równolegle funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku prowadzili różnego rodzaju akcje, działania i spotkania profilaktyczne, które miały zwrócić uwagę wszystkich uczestników ruchu drogowego na występujące na drogach zagrożenia. Mundurowi byli zapraszani na obozy, kolonie i półkolonie, na których omawiali tematykę bezpieczeństwa pieszych i przygotowywali najmłodszych do powrotu do szkoły. Zwracali uwagę, że odpowiedzialność na drodze musi obowiązywać przez cały rok bez względu na to, czy jesteśmy w okolicach swojego domu, na wakacjach czy w drodze do szkoły.

W najbliższych tygodniach słupscy mundurowi będą prowadzili wzmożone działania w rejonach szkół. Funkcjonariusze obejmą nadzorem m.in. przejścia dla pieszych, a wiedzę na temat prawidłowych zachowań na drodze będą przekazywali podczas spotkań w szkołach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *