Słupszczanie w obronie kamienicy

Słupszczanie chcą obronić historyczny budynek w centrum miasta. Władze samorządowe poinformowały, że planują jego rozbiórkę. Na to nie godzą się aktywiści, bo uważają, że kamienic za XIX wieku jest w dobrym stanie i ma wartość historyczną.

Chodzi o budynek przy ul. Lutosławskiego 33, który znajduje się po przeciwnej stronie Nowego Teatru.  Władze Słupska poinformowały o planach rozbiórki kamienicy z 1885 roku. Rozważają kilka opcji, które miałby powstać w tamtym miejscu. Między innymi mowa jest o skwerze, który miałby nosić imię Jolanty Szczypińskiej, po parlamentarzystka przez lata miała tam swoje biuro.

Sprawa jednak oburzyła słupskich aktywistów. Na portalu Facebook uruchomili fan page Komitet Ochrony Słupskich Zabytków, gdzie na bieżąco informują o sprawie.

Twierdzą, że budynek nie dawno przeszedł ekspertyzę techniczną i nadaje się do remontu, a nie rozbiórki. Podczas analizy jego stan techniczny  określono bowiem jako średni. Ponadto jak twierdzą, ma on wartość historyczną. Uważają, że należy bezwzględnie chronić substancję XIX-wieczną, przywracając jej wartość, a nie ją niszczyć. W sprawie w najbliższym czasie ma wypowiedzieć się konserwator zabytków.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *