Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów słupskiego szpitala

Sześć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na oddział pediatryczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Szpital w Słupsku to dwudziesta dziewiąta placówka, która otrzymała taką darowiznę od fundacji.

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

– Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Jednym z nich jest Alina Borucka, licencjobiorczyni McDonald’s, która zawsze z wielką wrażliwością podchodzi do potrzeb chorych dzieci. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka,
a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.

W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.

– Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Gdańska, Suwałk, Kępna, Krakowa, Ustrzyk Dolnych, Ełku, Legnicy, Włodawy, Włoszczowy, Wyszkowa, Lublina, Rzeszowa, Częstochowy, Gdyni, Wejherowa, Olsztyna, Radomia, Mrągowa, Warszawy, Zgorzelca i Słupska. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Fundacja przekazała 751 łóżek dla rodziców 29 szpitalom w Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.

Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu.

– Bardzo dziękujemy Fundacji Ronalda McDonalda za wsparcie, które przysłuży się małym pacjentom naszego szpitala oraz ich rodzinom – mówi Andrzej Sapiński, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. – W naszym szpitalu mamy już kilka podobnych łóżek i wiemy, że znakomicie służą one rodzicom dzieci, którzy dzięki temu mogą przez całą dobę czuwać przy swoim potomstwu. – Gorąco dziękujemy za ten cenny dar i za to, że nie jest Państwu obojętny komfort opiekunów naszych małych pacjentów – mówi Anetta Barna – Feszak, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. – Dzięki łóżkom dla rodzicom możemy realizować ideę, która przyświeca działalności Państwa Fundacji; „Aby rodzina mogła być razem”.

Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. Sześć łóżek w Słupsku przekazała w imieniu Fundacji jej przyjaciółka i donatorka – Alina Borucka, licencjobiorczyni McDonald’s.

– Jako żona i matka w pełni rozumiem, jak trudnym czasem dla każdej rodziny jest choroba dziecka, zwłaszcza jeśli łączy się z pobytem w szpitalu. Nie brakuje wtedy stresu, napięcia, zmęczenia. Wiem, jak ważna i potrzebna jest wtedy pomoc Fundacji Ronalda McDonalda. Jej misja „Aby rodzina mogła być razem” jest w takich chwilach szczególnie aktualna. Łóżka dla rodziców zapewniają bliskość, a więc coś najważniejszego z punktu widzenia dziecka oraz mamy i taty. Pozwalają również zadbać o jakość snu rodziców podkreśla Alina Borucka.

To kolejne łóżka dla rodziców przekazane przez Alinę Borucką. Dzięki jej zaangażowaniu finansowemu 10 takich łóżek trafiło w 2018 r. na oddziały dziecięcy i chirurgii dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *