Nadal wielu uchodźców uzyskuje pomoc w słupskim szpitalu

Ponad dwa tysiące uchodźców wojennych z Ukrainy leczyło się od początku wojny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. Większość to osoby dorosłe, ale bardzo dużą grupę stanowią dzieci.

Od 24 lutego 2022 r., czyli od dnia agresji Rosji na Ukrainę, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku im. Janusza Korczaka Sp. z o. o. leczono łącznie 2039 osób z Ukrainy. W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym leczono 359 dzieci z czego 160 wymagało przeniesienia na Oddział Pediatryczny lub Chirurgii Ogólnej dla Dzieci celem dalszego leczenia. Ponadto w słupskim szpitalu przyszło na świat 21 noworodków urodzonych przez mamy uciekające z Ukrainy. W trybie ambulatoryjnym leczono 562 dzieci w ramach Nocnej Opieki Chorych oraz Poradni Chirurgii Ogólnej dla Dzieci. Łącznie słupski szpitalu przyjął 942 dzieci. Głównymi przyczynami hospitalizacji były: infekcja górnych dróg oddechowych, zakażenie żołądkowo-jelitowe, drobne urazy. Przedział wiekowy małych pacjentów kształtuje się od 1 dnia do 17 roku życia. Obecnie w słupskim szpitalu nie jest leczone żadne dziecko z Ukrainy.

W grupie dorosłych leczono w oddziałach szpitalnych 332 osób. Wśród tej grupy znajdowali się pacjenci SOR oraz innych oddziałów: Chorób Wewnętrznych, Kardiologicznego, Neurologicznego, Nefrologicznego, Hematologicznego, Onkologii Klinicznej, Chemioterapii i Badań Klinicznych, Ortopedycznego, Chirurgii Ogólnej, Neurochirurgicznego oraz Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

W trybie ambulatoryjnym leczono 765 osób w ramach Nocnej Opieki Chorych i Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Poradni Chorób Zakaźnych, Poradni Onkologicznej, Poradni Chirurgii Stomatologicznej oraz Stacji Dializ. Łącznie słupski szpital objął opieką 1097 osób dorosłych. Głównymi przyczynami hospitalizacji dorosłych pacjentów były: choroby onkologiczne dotychczas leczone na Ukrainie, choroby internistyczne i urazy. Przedział wiekowy pełnoletnich pacjentów z Ukrainy kształtował się od 18 do 87 roku życia. Obecnie w oddziałach szpitalnych nie przebywa żaden z dorosłych pacjentów z Ukrainy.

Zarząd słupskiego szpitala zaznacza, że w myśl przepisów pacjentom z Ukrainy przysługuje taka sama pomoc medyczna jak Polaków. – Obywatele Ukrainy potrzebujący leczenia mogą liczyć na nasz szpital – mówią Andrzej Sapiński, prezes i Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Nasz personel wielokrotnie udowadniał, że potrafi nieść pomoc potrzebującym i sprostać wyzwaniu jakim jest pogodzenie opieki medycznej niesionej obywatelom polskim oraz uchodźcom z Ukrainy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *