Darmowe badania jelita w słupskim szpitalu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku przystąpił do realizacji programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Osoby spełniające warunki programu mogą zrobić kolonoskopię bez skierowania.

Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem pod względem zachorowań wśród Polaków.

Lekarze podkreślają, że nowotwór jelita grubego w początkowej fazie jest niemy klinicznieMoże rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby. Pozwala na to badanie kolonoskopowe.

Kolonoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu giętkiego endoskopu przez odbyt do jelita grubego, co umożliwia ocenę błony śluzowej jelita, wykrycie patologii, pobranie wycinków lub usunięcie zmian chorobowych takich jak polipy o średnicy do 15 mm. Większe zmiany usuwane są w ramach pobytu w oddziale szpitalnym. Usunięte polipy poddane są badaniu histopatologicznemu. Badanie kolonoskopii trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Po badaniu pacjent otrzymuje opis oraz wskazówki jak postępować po zabiegu.

Program bezpłatnych badań przesiewowych skierowany jest do osób w wieku: od 50 do 65 lat (niezależnie od wywiadu rodzinnego), lub od 40 do 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego. Ważne, aby pacjenci nie mieli wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat oraz nie występowały objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego.

Aby zakwalifikować się na badanie należy wypełnić ankietę i pobrać środek przygotowujący do badania wraz z instrukcją w rejestracji Pracowni Endoskopii słupskiego szpitala (blok E na parterze, naprzeciwko sklepiku). W tym celu należy osobiście przyjść do rejestracji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 59 84 60 530.

Wzór ankiety dostępny jest na stronie internetowej słupskiego szpitala, w zakładce diagnostyka, pracownia endoskopii.

– W słupskim szpitalu badanie wykonują doświadczeni lekarze pracujący na wysokiej jakości sprzęcie. Zachęcamy do korzystania z badań profilaktycznych, które mogą wykryć zmiany na etapie, gdy możliwe jest całkowite wyleczenie pacjenta – mówią Andrzej Sapiński i Anetta Barna-Feszak członkowie zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.

 Program finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *