Szybciej do Trójmiasta

Oficjalnie została otworzona Trasa Kaszubska, czyli trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią. Dzięki inwestycji skróci się czas podróży ze Słupska i Lęborka do Trójmiasta o minimum pół godziny, a uwzględniając powstające wcześniej korki nawet o 50 minut. To prawdziwa rewolucja drogowa na Pomorzu!

Od 2018 roku trwała realizacja odcinków od Bożegopola Wielkiego do Obwodnicy Trójmiasta tzw. „Trasy Kaszubskiej”. Teraz udostępniona została do ruchu droga ekspresowa S6 między węzłami Strzebielino i Gdynia Wielki Kack. Od początku października kierowcy korzystają z fragmentu od Bożepola Wielkiego do Strzebielina, a teraz do ich dyspozycji jest w sumie już ok. 42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej:

 1. Bożepole Wielkie–Luzino (10 km),
 2. Luzino–Szemud (10 km),
 3. Szemud–Gdynia (22 km).

– Dziś pokazujemy, że dotrzymujemy słowa danego mieszkańcom Pomorza! Otwarta dziś trasa znacząco zmieni sposób poruszania się po województwie pomorskim, pozwalając na ominięcie zatłoczonej Gdyni oraz Rumi, Redy i Wejherowa na trasie Trójmiasto – Szczecin. Odciąży też te miasta od ruchu tranzytowego. Jest mi niezmiernie miło, że mogłem być częścią tej inicjatywy, która w sposób bezprecedensowy usprawni poruszanie się po całym Pomorzu. Nie byłoby to możliwe bez decyzji rządu na czele z premierem Mateuszem Morawieckim – mówił Poseł na Sejm RP, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

 

Szczegóły realizacji inwestycji

Kierowcy jadący między Bożepolem Wielkim a Gdynią, pokonają tę trasę w ok. 25 minut zamiast dotychczasowych 75 minut!

 • Przekrój drogi stanowią co do zasady dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z pasem awaryjnego postoju. Odcinek najbardziej obciążony ruchem – między Chwaszczynem
  a Gdynią Wielkim Kackiem po trzy pasy i pas awaryjny. Także Obwodnica Trójmiasta na gdyńskim węźle została rozbudowana do trzech pasów ruchu.
 • Na trasie zlokalizowano siedem węzłów: Bożepole Wielkie, Strzebielino, Luzino, Szemud, Koleczkowo i dwa węzły zespolone – Chwaszczyno i Gdynia Wielki Kack.
 • W styczniu zostaną udostępnione dwa Miejsca Obsługi Podróżnych w Kamieniu. Powstały na nich parkingi z toaletami oraz place zabaw dla dzieci.
 • W trakcie realizacji inwestycji wybudowano również infrastrukturę towarzyszącą drodze ekspresowej – drogi poprzeczne oraz drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji. Przebudowano sieci teletechniczne, gazociągi, linie energetyczne a także fragment trakcji trolejbusowej w Gdyni.
 • Wybudowano urządzenia ochrony środowiska takie jak m.in. ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt (wśród nich dwa przejścia górne dla zwierząt dużych – pierwsze tego typu w woj. pomorskim) i system odwodnienia ze zbiornikami podczyszczającymi wody opadowe.
 • Nowa nawierzchnia na węźle Gdynia Wielki Kack na Obwodnicy Trójmiasta i dalej
  w ciągu nowej S6 w kierunku Chwaszczyna, jest zdecydowanie cichsza niż dotychczas budowane na Pomorzu. Dzięki specjalnej strukturze oraz składowi, skutecznie ogranicza hałas generowany przez ruch pojazdów.
 • Na dwóch Miejscach Obsługi Podróżnych w Kamieniu będą umieszczone tablice informacyjne, a na nich umieszczone informacje m.in. o Kaszubach – w trzech wersjach językowych – po kaszubsku, polsku i angielsku.

 

Wszystkie odcinki drogi ekspresowej S6 są już w realizacji!

Zarówno ostatnie, jak również najbliższe lata to czas intensywnej realizacji drogi ekspresowej S6 między Szczecinem a Gdańskiem. Cała trasa przyczyni się do rozwoju komunikacyjnego całego Pomorza. Zaledwie miesiąc temu podpisaliśmy umowę na realizację drogi ekspresowej S6 na odcinku Sławno-Słupsk, a dziś ogłaszamy kolejne dobre wiadomości!

Umowy na realizację pozostałych odcinków S6 w województwie pomorskim, łącznie
z obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej, zostały podpisane w ubiegłym roku. Zakończenie realizacji tych fragmentów planowane jest w 2025 roku:

 1. rozbudowa obwodnicy Słupska (9,5 km),
 2. Słupsk–Bobrowniki (16,1 km),
 3. Bobrowniki–Skórowo (13,1 km),
 4. Skórowo–Leśnice (10,8 km),
 5. Leśnice–Bożepole Wielkie (22 km),
 6. Chwaszczyno–Żukowo (16,3 km),
 7. Żukowo–Gdańsk Południe (16 km) z obwodnicą Żukowa (7 km).

Tym samym jasno należy podkreślić, że wszystkie pozostałe odcinki trasy S6 łączące Trasę Kaszubską – Lębork – Słupsk – Koszalin oraz Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej też już mają swoich wykonawców, zapewnione finansowanie i przeszły do fazy realizacji!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *