„Bezpieczny pieszy” na naszych drogach

Dzisiaj na terenie województwa pomorskiego, także w regionie słupskim zostaną przeprowadzone działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa osób pieszych. Na pomorskich drogach należy spodziewać się większej ilość patroli. Policjanci zwrócą także uwagę na rowerzystów, użytkowników urządzeń transportu osobistego oraz wspomagających ruch.

We wtorek, 7 marca br., pomorska drogówka szczególnym nadzorem obejmie miejsca, gdzie dochodzi do największej ilości wypadków z udziałem pieszych. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej takie zdarzenia są wynikiem nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu lub znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Z drugiej strony, to także sytuacje, gdy pieszy powoduje kolizje lub wypadek wskutek nieostrożnego wejścia na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd lub zza przeszkody.

Nie tylko kierujący, ale również pieszy, ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Przypominamy, że  kierujący przy zbliżaniu się do przejścia dla pie zobowiązany jest do zmniejszenia prędkości i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, natomiast pieszy poprzez zachowanie szczególnej ostrożności powinien upewnić się, że może bezpiecznie przejść przez jednię.
Bez względu na to, do której kategorii uczestników ruchu drogowego będziemy się zaliczali, w rejonie przejść dla pieszych zachowajmy maksymalną koncentrację. Pamiętajmy że pojazd nie zatrzyma się w jednej sekundzie, a skutki zderzenia pieszego z pojazdem często są tragiczne.
W działaniach zostanie wykorzystany policyjny dron. Na drogach pojawią się także funkcjonariusze z grupy SPEED w pojazdach nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejetratory.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *