Motocykle wróciły na drogi

Dłuższe i cieplejsze dni sprawiły, że na drogach naszego regionu można zauważyć większą liczbę motocyklistów. Kierowcy samochodów muszą być gotowi na ich coraz częstszą obecność, a użytkownicy jednośladów powinni pamiętać, o odpowiedzialności i ostrożności. O bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zadbają również policyjni motocykliści. Wzajemny szacunek i rozwaga za kierownicą będą miały wpływ na bezpieczeństwo i pozwolą uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drogach.

Wśród najczęstszych przyczyn wypadków drogowych z udziałem motocyklistów jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Jazda z odpowiednią prędkością pozwala na prawidłową i skuteczną reakcję w przypadku wystąpienia zagrożenia na drodze. Dla wielu motocyklistów szybka jazda nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna. Wystarczy, że na drodze pojawi się przeszkoda, rozsypany będzie piasek lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być bardzo trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach wpływa na udział tej grupy użytkowników dróg w statystykach zdarzeń drogowych. Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku czy zderzenia z innym pojazdem lub przeszkodą, może być odzież motocyklowa, tj. kurtka ochronna, właściwe buty, odpowiednie rękawice oraz kask. Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, gdyż  kierujący pojazdami mogą go nie zauważyć.

Na drogi naszego regionu wyjadą także policyjni motocykliści, którzy zadbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze, dla których  jazda na jednośladzie to także pasja, będą reagować na wszystkie przypadki niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Policjanci podczas podejmowanych interwencji będą również rozmawiać z motocyklistami o bezpiecznym zachowaniu za kierownicą, które ma wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *