Raport o stanie powietrza w Ustce

Program został zatwierdzony w grudniu 2019 r., a przygotował go powołany przez Burmistrza Ustki Zespół ds. wzrostu jakości powietrza w Ustce.

W tegorocznym sprawozdaniu warto zwrócić uwagę na to, że odczyty z czujników mierzących stężenie pyłów są lepsze niż w roku poprzednim, lecz nie tak dobre jak w pierwszym roku odczytów. Oczywiście należy pamiętać, że pomiary mają charakter informacyjny, a wpływ na zanieczyszczenie powietrza ma m.in. liczba dni mroźnych czy siła i kierunek wiatru w danym roku. Liczba „sprawców” zanieczyszczeń – pieców starego typu – maleje zarówno dzięki ich likwidacji w zasobach komunalnych, jak i inwestycji samych mieszkańców. Właściciele nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mogą od dwóch lat skorzystać z dofinansowania oferowanego przez Miasto. W roku 2022 na działania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną podpisaliśmy 20 umów, dofinansowując m.in. wymiany pieca, montaż fotowoltaiki czy systemy gromadzenia wody kwotą ponad 93 tys. zł. Wiele jest jeszcze do zrobienia, zwłaszcza w zakresie edukacji ekologicznej oraz dostosowania indywidualnych źródeł ciepła do wymogów przyjętej przez Sejmik Województwa Pomorskiego „uchwały antysmogowej”, wg której piece i kotły w klasie 1 i 2 lub te bez określonej klasy należy wymienić do września 2024 roku.

Na terenie Ustki powietrze stale monitorują 4 czujniki, z których dane widoczne są na zbiorczej tablicy przy ul. Krótkiej [siedziba UTBS], w aplikacji „Skarby Usteckiej Przyrody” [dostępnej bezpłatnie] i na stronie www.ustka.pl . Przez cały rok 2023 mamy u siebie dodatkowo mobilną stację monitoringu powietrza GIOŚ w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska – ZOBACZ BIEŻĄCE POMIARY https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/info/16265

Raport pokazuje działania, które mają utrzymywać dobrą jakość powietrza w naszym mieście, a jest też okazją do ich podsumowania, wprowadzania korekt i wytyczania kolejnych celów. Ustka w roku 2022 uzyskała status miasta uzdrowiskowego na kolejne lata, co potwierdziło spełnianie warunków, dotyczących także ochrony środowiska. To z pewnością mobilizuje władze miasta, ale także przedsiębiorców i mieszkańców, do dbałości o nasze naturalne zasoby w tym czyste, nadmorskie powietrze.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *