Ustka ma czyste powietrze, ale może być jeszcze czystsze

 

Ustka opublikowała raport opisujący realizację „Programu działań na rzecz wzrostu jakości powietrza w Ustce” w roku 2022. Jakość powietrza w kurorcie poprawia się.

Program został zatwierdzony w grudniu 2019 r., a przygotował go powołany przez Burmistrza Ustki Zespół ds. wzrostu jakości powietrza w Ustce. W tegorocznym sprawozdaniu warto zwrócić uwagę na to, że odczyty z czujników mierzących stężenie pyłów są lepsze niż w roku poprzednim, lecz nie tak dobre jak w pierwszym roku odczytów. Pomiary mają charakter informacyjny, a wpływ na zanieczyszczenie powietrza ma m. in. liczba dni mroźnych, w których częściej mieszkańcy palą w piecach, czy też siła i kierunek wiatru w danym roku.

 

Liczba „sprawców” zanieczyszczeń – pieców starego typu – maleje zarówno dzięki ich likwidacji w zasobach komunalnych, jak i inwestycji samych mieszkańców. Właściciele nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mogą od dwóch lat skorzystać z dofinansowania oferowanego przez miasto. W roku 2022 na działania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną ustecki samorząd podpisał 20 umów, dofinansowując m.in. wymiany pieca, montaż fotowoltaiki czy systemy gromadzenia wody kwotą ponad 93 tys. zł.

Na terenie Ustki powietrze stale monitorują 4 czujniki, z których dane widoczne są na zbiorczej tablicy przy ul. Krótkiej, w aplikacji „Skarby Usteckiej Przyrody” i na stronie www.ustka.pl . Przez cały rok 2023 dodatkowo w Ustce działa mobilna stacja monitoringu powietrza Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *