PGE startuje projektem „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”

Już po raz trzeci PGE Polska Grupa Energetyczna realizuje nadmorski projekt pn. „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”. Od 7 lipca do 15 sierpnia br. na plażach w Ustce, Łebie i Sasinie mieszkańcy oraz turyści będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanych stref edukacyjnych, w których poznają ciekawostki o odnawialnych źródłach energii i morskich farmach wiatrowych. Poprzednie dwie edycje projektu zgromadziły około 30 tysięcy odwiedzających.

Vector cartoon style background of sea shore. Good sunny day. Deck chair and beach umbrella on the sand coast.

PGE jest liderem offshore w Polsce, z potencjałem budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o mocy ponad 7,3 GW. Już teraz intensywnie pracujemy nad naszym pierwszym morskim projektem – Morską Farmą Wiatrową Baltica o mocy 2,5 GW. Jeszcze przed 2030 rokiem będzie ona dostarczać czystą energię dla 4 milionów gospodarstw domowych – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Jesteśmy odpowiedzialnym inwestorem, dlatego dużą wagę przykładamy do edukacji. Projekt „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” dzięki specjalnie przygotowanym strefom umożliwia upowszechnianie wiedzy z zakresu morskiej energetyki wiatrowej oraz edukację w zakresie ochrony środowiska i promocji postaw ekologicznych. W poprzednich dwóch edycjach projektu, nasze strefy odwiedziło około 30 tys. osób. Liczę, że w tym roku Polacy równie chętnie będą korzystać z możliwości zapoznania się z informacjami na temat tej kluczowej dla polskiej energetyki inwestycji – dodaje Wojciech Dąbrowski.

W ramach projektu Plaża PGE przez 12 dni w każdej z trzech lokalizacji: Ustce, Łebie i Sasinie, dzięki dedykowanym atrakcjom, uczestnicy będą mogli zgłębić wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, zielonej przyszłości energetyki oraz lepiej zrozumieć korzyści płynące
z powstania farm wiatrowych na morzu i dowiedzieć się, w jaki sposób wytwarzają prąd morskie turbiny.

Harmonogram wydarzeń przedstawia się następująco:

·         Ustka: 7-18.07, wejście na plażę nr 5

·         Łeba: 21.07-1.08, wejście na plażę nr 13

·         Sasino: 4-15.08, wejście na plażę nr 51

Strefy będą łączyć elementy edukacyjne z zabawą, przekazując tym samym wiedzę na temat morskich farm wiatrowych w przystępny dla każdej grupy wiekowej sposób. W strefie interaktywnej edukacji, jak co roku, dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (VR) będzie można poczuć się jak we wnętrzu lądowej turbiny wiatrowej. Ponadto, będzie można posłuchać o korzyściach, jakie niesie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, a także sprawdzić swoje umiejętności i kondycję, aby w jak najszybszym tempie „dopłynąć” do najbliższej turbiny wiatrowej, która będzie zlokalizowana ok. 25 kilometrów od brzegu.

W strefie wiedzy będzie można dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o morskich farmach wiatrowych oraz przy pomocy lunety zwizualizować lokalizację przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim Baltica 1, 2 i 3.

Na uczestników, czekają także strefa warsztatów i zabawy, a także strefa sportowa z wielkoformatowym boiskiem, na którym odbywać się będą turnieje siatkówki plażowej, piłki nożnej i przeciągania liny.

W każdy weekend przewidziane są dodatkowe atrakcje, jak m.in. spotkania z reprezentantami Polski w  żeglarstwie – Michałem Polakiem i Radosławem Furmańskim.

Projekt „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” jest organizowany w ramach działań edukacyjnych, związanych z realizacją programu Offshore przez Grupę PGE na Morzu Bałtyckim.

Grupa PGE to największe krajowe przedsiębiorstwo energetyczne i lider produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. PGE realizuje największy krajowy program budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W ramach programu Offshore, obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 3,4 GW: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW oraz Baltica 1 o łącznej mocy ok. 0,9 GW. Pierwszy prąd z Bałtyku od PGE popłynie w 2027 roku.

Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku. Pozwoli to na pokrycie zapotrzebowania na energię dla 10 mln gospodarstw domowych w kraju.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *