Maestro Ruben Silva zastąpił wieloletniego dyrygenta Bohdana Jarmołowicza

Filharmonia słupska ma nowego dyrektora .Bohdan Jarmołowicz żegna się z Polską Filharmonię Sinfonia Baltica. Słupską orkiestrę poprowadzi znany dyrygent Ruben Silva. Wcześniej współpracował z najlepszymi orkiestrami w Polsce.

Fot. Archiwum prywatne

Bohdana Jarmołowicza w Słupsku przedstawiać nie trzeba. Pracował ze słupskimi fiharmonikami od 30 lat. Uznawany jest za jednego z najlepszych dyrygentów w Polsce. Ma na swoim koncie liczne nagrody. Ze słupską orkiestrą nominowany był do nagrody Grammy. We wrześniu oznajmił, że żegna się ze Słupskiem. – Ten etap pracy zamykam. Będę poświęcał się innym działaniom – mówił wówczas Bohdan Jarmołowicz.
Dyrygent nie chciał zdradzić wówczas jakie ma plany. Do tej pory oprócz kierowania filharmonia w Słupsku wykładał na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Wieloletniego dyrektora filharmonii Sinfonia Baltica zastąpi Ruben Silva z pochodzenia jest Boliwijczykiem. W Polsce mieszka od 1978 r. gdy otrzymał stypendium rządu polskiego na studia w warszawskiej Akademii Muzycznej. Doświadczenie w zarządzaniu filharmonią zdobył jako dyrektor artystyczny, Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej. Wybitny dyrygent współpracujący z orkiestrami najlepszych polskich filharmonii – m.in. NOSPR, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska. W 2012 uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi w kulturze.

Fot.Bartosz Arszyński

Wybrany został zarówno przez komisję konkursową jak i zespół artystyczny słupskich filharmoników. Komisja między innymi doceniła jego kunszt dyrygencki, podejście do muzyków jako twórczych partnerów, przemyślaną koncepcję programową opartą na wnikliwej analizie obecnej sytuacji instytucji.
Ponadto nowy dyrektor deklaruje współpracę przy organizacji kluczowych dla Słupska wydarzeń muzyki klasycznej, czyli Festiwalu Pianistyki Polskiej. Ponadto wychodzi z nowymi propozycjami na przykład: cykl Kileriada poświęcony twórczości patrona filharmonii, zwiększenie ilości programów operetkowych i operowych, nawiązanie realnej współpracy z filharmoniami rejonu morza Bałtyckiego.

Info. Tomasz Częścik

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *