Biały Spichlerz wśród najlepszych zabytków w kraju

Na liście obiektów, które dostały się do ostatniego etapu konkursu Zabytek Zadbany, znalazło się ponad 60 obiektów z całego kraju. Prestiżową nagrodę mają szansę zdobyć wieża ciśnień w Malborku oraz Biały Spichlerz w Słupsku. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 21 kwietnia 2020 r.

 

Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę nominowanych w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany. Wstępną ocenę przeszły 63 obiekty ze wszystkich województw, w tym dwa z Pomorza. Jednym z nich jest słupski Biały Spichlerz, który jest nowym obiektem Muzeum Pomorza Środkowego. Jest  jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w Słupsku. Został wzniesiony w latach 1804-1814 z przeznaczeniem na magazyn wojskowy. Swoją funkcję pełnił do końca II wojny światowej. Od 2012 r. stanowi obiekt należący do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Obecnie w jego wnętrzu znajdują się wystawy prezentujące największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

 

Laureatów i wyróżnionych poznamy podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 21 kwietnia 2020 r. w Nowym Wiśniczu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *