Święto 35 lat Solidarności

W niedzielne popołudnie słupska Solidarność świętowała 35 lat powstania związku NSZZ „Solidarność”. Na rondzie Solidarności odsłonięto 3 tablicę upamiętniającą  ludzi związku, bohaterów walczących o wolną, niepodległą Polskę,  i rocznicę założenia struktur Solidarności w Polsce.

DSC_4669-001

Uroczystego odsłonięcia dokonali związkowi działacze: Alicja Kulaszka – emerytowana nauczycielka z I LO  z pierwszej podziemnej „Solidarności”, były przewodniczący Związku poseł Janusz Śniadek i przewodniczący Zarządu Regionu Słupskiego Stanisław Szukała wraz z młodym działaczem Jackiem Buksakowskim.

DSC_4709

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe słupskich zakładów pracy i przedstawiciele władz miejskich w osobach: Beta Chrzanowska przewodnicząca RM, wiceprezydent Marek Biernacki oraz radni PO i PiS. Zabrakło natomiast  słupskich parlamentarzystów posła Zbigniewa Konwińskiego i senatora RP Kazimierza Kleiny. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy przez Kapelana Solidarności ks.prałata Jana Giriatowicza uroczyste przemówienia wygłosili:

DSC_4650

Alicja Kulaszka przypomniała ducha pierwszej „Solidarności” nawiązując do wydarzeń sprzed 35 lat, wielkiego ogólnopolskiego zrywu i wielkiej nadziei w narodzie, na lepszą Polskę. Z kolei posłanka  Jolanta Szczypińska przypomniała ludzi Solidarności, którzy walczyli o wolną Polskę, Mówiła o atmosferze pierwszej Solidarności,  o wzajemnej, bezinteresownej pomocy.

DSC_4745-001

To wzruszająca chwila, bo właśnie przypominamy sobie tę atmosferę prawdziwej Solidarności sprzed 35 lat, jaka ona była. Może już niewielu pamięta. Pamiętamy o wszystkich ludziach Solidarności, ze Słupska z Regionu słupskiego, o tych którzy walczyli o wolną suwerenną Polskę, ale pamiętamy też o tych ludziach, których wolna Polska wykluczyła, którzy żyją w niedostatku, biedzie, poczuciu krzywdy i niesprawiedliwości.. Może już nastał ten czas, abyśmy atmosferę tej pierwszej Solidarności wskrzesili, żeby to hasło – byśmy byli jeden dla drugiego było nadal aktualne, byśmy mogli na siebie liczyć – powiedziała poseł Jolanta Szczypińska.

Głos zabrał tak poseł Janusz Śniadek, który piętnował stosunki panujące w pracy: szykanowanie związkowców, umowy śmieciowe, niskie płace, nieszanowanie pracowników i wykluczenie społeczne. Pewne elementy nacechowane były hasłami kampanii wyborczej.

DSC_4775

Po zakończonych uroczystościach związkowcy i poczty sztandarowe udały się na mszę odprawioną w intencji ojczyznę w kościele pw Najświętszego Serca Jezusa, mszę koncelebrował wygłosił homilię ks. bp Krzysztof Zadarko.

_DSC4911

_DSC4895

Fot.Bartosz Arszyński

W swoim kazaniu nawiązał do okrągłego stołu. Polsce potrzebny jest nowy okrągły stół, ale nie taki, gdzie interesy robi się pod stołem jak w przypadku tego pierwszego, gdzie pewne idee zostały zapomniane, a nawet zaprzepaszczone- powiedział ks. biskup.

Biskup ks.Krzysztof Zadarko mówił o elitach, które w wyniku transformacji się wzbogaciły, ale także o tych ludziach którzy nie zyskali na przemianach ustrojowych i żyją w nędzy i niedostatku, pracując jak niewolnicy, bez poszanowania swojej godności.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *