Tęcza w nowych rękach

Od 1 września obowiązki dyrektora Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku przejmie Michał Tramer. Jako jedyny uzyskał pełną rekomendację środowiska artystycznego w mieście aktorów i mecenatów kultury osób z ZASP, ministra kultury. To pierwszy taki przypadek. Przesłuchania na nowego dyrektora trwały ponad 6 godzin. Wszystkie pięć kandydatur na konkurs wpłynęły spoza Słupska. Nowego dyrektora przedstawił prezydent Robert Biedroń na konferencji prasowej. To pierwszy taki przypadek, kiedy oceną kandydatów zajęła się komisja złożona z zespołu artystycznego teatru Tęcza. Jednogłośnie wybrali na swojego szefa Michała Tramera.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prezydent podczas prezentacji kandydata, podziękował dotychczasowej dyrektor Małgorzacie Kamińskiej – Sobczyk, za wzystkie osiągnięcia i za to, że „Tęcza” jest znana i uznana w świecie. Za całą działalność artystyczno – merytoryczną. Za lata wspierania teatru i promowania marki w środowisku lalkarskim. Teatr „Tęcza” ma 75 lat i czekają go niemal rewolucyjne zmiany.

Tramer

Fot.Michał Tramer FB

Nowy kandydat opisał swoja koncepcję funcjonowania słupskiej placówki artystycznej i zajęło, mu to 10 stron. Pokrótce ją przedstawił, w trakcie konferencji pod gmachem Tęczy. – Chciałbym się trzymać tej bardzo długiej tradycji. Wszyscy lalkarze wiedzą, że jest to teatr z tradycjami, grający repertuar baśniowy. Chciałbym poszukać widza w różnych grupach wiekowych, zaadresować przedstawienia także dla widzów dorosłych, a także, współpracować ściślej z placówkami oświatowymi w mieście: przedszkolami i szkołami w Słupsku i tam poszukać nowego widza, bo wydaje mi się że tu współpraca może być szersza.  Zawsze powtarzam, tu nie chodzi o wielką filozofię, ale żeby robić dobry teatr, jak najlepiej go wypromować i sprzedać przedstawienia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Będę się starał także pozyskiwać fundusze z zewnątrz, wiem, to nie jest łatwe, ale jest to wykonalne. Nauczyłem się oglądać każdą wydawaną złotówkę cztery razy, zanim ją wydałem – powiedział Michał Tramer nowy dyrektor Teatru „Tęcza”. Przed dyrektorem nowe wyzwanie, bo niebawem rozpocznie on remont swojej placówki i jak sam przyznał nie kierował jeszcze takim przedsięwzięciem. Ma trochę obawy, ale jest dobrej myśli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Bartosz Arszyński

Michał Tramer jest absolwentem historii, na Uniwersytecie we Wrocławiu ukończył studia Podyplomowe, Studium Reżyserii Teatrów Dzieci i Młodzieży na Państwowej Wyższej szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie filia we Wrocławiu. W Katowicach w teatrze „Gry i Ludzie” pełnił funkcję lalkarza. Założył i kierował jako dyr. artystyczny Teatrem w Kłodzku. Jak sam powiedział, potrafi i lubi tworzyć lalki do przedstawień teatralnych. Dla dorosłych wystawiał w Kłodzku Stanisława Lema „Bajki Robotów” Będzie tęsknił za górami, bliskością granicy Czeskiej i dobrym piwem. Żona także pochodzi z Górnego Sląska z Dąbrowy Górniczej i ma sentyment do gór, Na razie pracuje w dziale promocji w Polanicy Zdroju.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *