33 lata Karcera

Mija już 33 lata odkąd na punkowej scenie zadebiutował legendarny słupski zespół Karcer. W sobotę 26 września 2015 r. o godzinie 18:00 w Słupskim Ośrodku Kultury, grupa zagra z tej okazji specjalny koncert. Zespół to legenda polskiej sceny punkowej. Tworzą go gitarzysta i założyciel formacji Krzysztof Żeromski -git.,voc., Adam Lao- bas, Daniel Łukasik „Czasza” – perkusja, Robert Kowalczyk „Broda” – gitara.

KARCER_R

KARCER powstał jesienią 1982 roku, w Słupsku i pierwszą próbę zagrał w Wojewódzkim Domu Kultury. W składzie znaleźli się: Krzysztof Żeromski, Piotrek Dudziński, Jarek Jodłowski. Na scenie zaprezentował się po raz pierwszy 8.01.83 z dwoma kawałkami na Eliminacjach do VII ogólnopolskiego Młodzieżowego (!) Przeglądu Piosenki, gdzie słowami: „nieustanny przed czymś strach”, „śledzą wciąż twój krok” narobił nie lada zadymy tak wśród szanownego jury, jak i obecnych przy takich okazji esbeków, o władzach ośrodka nie wspominając (to miał być dopiero początek ich przygód z zespołem).

O mały włos KARCER nie pojechał na dalsze pół- i finały, ale nie znalazł się autor teksu, i nikt kto zgodziłby się zmienić te niewinne słowa. Za trzy miesiące utwór mógł być wykonywany publicznie, bo lokalny cenzor KC postawił na nim pieczęć o następującej treści:

cenzura

Karcer”Okręgowy Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk w Gdańsku, Oddział w Słupsku, tu: data, dalej sygnatura, jakiś numer, i niestaranny podpis.” Potem KARCER włóczył się po lokalnych w okręgu miejscach, to zagrzewając ustecką młodzież w zimowe ferie’83 w Domu Rybaka, wreszcie grając swój pierwszy koncert w Miastku z WC.

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-09-24 145307

W kwietniu tego roku zmienił się skład zespołu. Krzysztof Żeromski (git.) z Adamem Lao (bas), Wojtkiem Soboniem (dr.) i Gosią Belgrau (voc.) pokusili się o punkowo-nowo-falowe eksperymenty, czy jak tam by je zwać (fascynacja cold-wave, jakiś koncert w Warszawie i tym podobne mało znaczące szczegóły…).

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-09-24 145254

 Fot. Karcer

Każdy występ Karcera to zawsze niezwykła okazja i święto dla fanów lecz również dla Słupskiego Ośrodka Kultury, z którym Karcer był związany jest praktycznie od rozpoczęcia swojej muzycznej drogi w 1982 roku.

Bilety w przedsprzedaży do kupienia w sekretariacie Słupskiego Ośrodka Kultury w cenie 20 zł. Bilety w dniu koncertu w cenie 25 zł.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *