Dzień Dziecka w Klukach

1 czerwca, jak co roku, pracownicy Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zapraszają wszystkie dzieci: przedszkolaków i starszaków, podstawówkę i gimnazjum, z rodzicami i wychowawcami, dziadkami i starszym rodzeństwem na imprezę plenerową z okazji Dnia Dziecka do tutejszego skansenu, niezależnie od pogody organizatorzy gwarantują miło i aktywnie spędzony wspólnie czas. Wszyscy będą mogli lepić naczynia z gliny, kręcić powrozy, drukować tkaniny, piłować drewno na koziołku, wyplatać kosze z łozy czy wikliny, prać na tarze i dzwonem, robić laleczki z sitowia.

DSC_0291

DSC_0241

Dzień Dziecka rozpocznie się inscenizacją legendy kaszubskiej, przygotowaną w języku kaszubskim przez szkolny zespół teatralny „Wicherki” z Kamienicy Szlacheckiej. Będzie koń w butach i inne zwierzęta. Będzie możliwość malowania w plenerze na sztalugach. Będą też pajdy słowińskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem bądź świeżo ubitym masłem. A kto poczuje się zmęczony może po piknikować przy ognisku, piekąc kiełbaski przywiezione w plecaku.

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot.Bartosz Arszyński

Pod bacznym okiem gospodyni dzieci będą mogły zrobić a potem upiec w piecu ceglanym bochenek chleba czy kukle, ubić masło w kierzance czy usmażyć wafelka w żeliwnej wafelnicy. U rybaka będą mogły nabyć rzadką już umiejętność wiązania sieci rybackich kleszczką, a u cieśli poznać technikę konstruowania i wypełniania ścian słowińskich domów.

DSC_0235

Rodzice i wychowawcy angażując się w różne zajęcia będą się świetnie bawić, tłumacząc dzieciom, że dawniej na wsi we wszystkie prace angażowano również dzieci, by nabywały umiejętności, które pozwalały im potem zastąpić w tych pracach rodziców czy dziadków.

DSC_0185

Fot. Wojciech Bielecki

Dzieci na dawniej wsi, kiedy nie musiały pomagać w gospodarstwie i wypasać krów, najchętniej spędzały czas na dróżkach, wymyślając wspólne zabawy. Dlatego też w Klukach wędrując od zagrody do zagrody można zatrzymywać się na ścieżkach i placach między nimi i brać udział w grach i zabawach specjalnie na tę okazję przygotowanych. Są to zabawy ruchowe i zręcznościowe, popularne dawniej wśród dzieci na całym Pomorzu (rodzice z sentymentem będą je wspominać). A za udział w nich mnóstwo słodyczy i nagród do wygrania.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *