Noc w muzeum

Jak co roku w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego zorganizowano Noc Muzeów. Na odwiedzających czekało moc atrakcji. Gości przywitała o godzinie 18 grupa Rekonstrukcji Historycznych Grzmot przy 7 BOW, która w replikach oryginalnych mundurów i uzbrojenia, prezentowała się okazale. Można było także przypomnieć sobie jak wyglądał polski motocykl, osławiony „ Junak”, prezentacja motocykla pomorskiego i jego historii  była na dziedzińcu zamkowym. W salach zamku i młyna przygotowano ciekawe ekspozycje: można było podpatrzyć jak tkano na krosnach, jak dawniej wykonywano kwiaty z papieru i delektować się w holu Młyna Zamkowego okrasą z gęsi na własnoręcznie wypieczonym chlebie.

_DSC4919

Sali wystaw czasowych, wystawa bardzo znanego twórcy ludowego, Józefa Chełmowskiego zmarłego przed 3 laty Kaszuby z dziada pradziada, mieszkającego w żywym muzeum figur i obrazów w miejscowości Brusy Jaglie
Chełmowski posługiwał się językiem południowych Kaszub, znanym z rodzinnego domu. Przywrócił i spopularyzował zanikającą na Pomorzu sztukę malowania na szkle. Był twórcą kapliczek przydrożnych, trzech rzeźb, które znalazły się w Ołtarzu Papieskim w Sopocie. Największym dziełem jego życia był obraz Apokalipsa, którego długość wynosi 55 m to zobrazowanie Apokalipsy św. Jana. Największe dzieło artysty można także podziwiać w słupskim muzeum.

_DSC4743

Na pierwszym piętrze zlokalizowano stanowiska konserwatorskie, gdzie min. konserwator Barbara Michałowska objaśniała jak postępować z drewnianymi figurami z zabytkowego ołtarza, by uchronić je przed zniszczeniem i pozbyć się z nich kołatek.

_DSC4730
O godzinie 21 przedstawiono spektakl w ramach odbywających się w słupskim SOK przeglądu Teatrów pt” Witkacy na srebrnym globie” w Inscenizacji i do muzyki Tomasza Giczewskiego, w scenografii Igora Salaty, Grzegorza Żywickiego i choreografii Gabrieli Keller – Janus. Widowisko inspirowane korespondencją S.I. Witkiewicza z Kazimierą Żuławską, żoną Jerzego Żuławskiego autora książki, „Na srebrnym globie”, do którego Witkacy miał wykonać szkice, nigdzie nie publikowane.

_DSC4673

_DSC4836-001

Fot.Bartosz Arszyński

« z 2 »

Bardzo atrakcyjnie prezentowała się grupa teatralna „Gwiżdże” ze słupskiego SOK, tu pod kierunkiem Katarzyny Sygitowicz – Sierosławskiej i Macieja Sierosławskiego zaprezentowano spektakl teatralny z żywym ogniem pt’ Zaproś ogień do tańca” efektowne pokazy z płonącymi racami. Szczególnie ciekawie wyglądał pokaz żonglerki z zapalonymi pochodniami, który pięknie wyglądał w magicznej scenerii dziedzińca zamkowego skąpanego w zmroku.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *