Eko nagroda

Słupsk zwyciężył w dwóch z czterech kategorii pośród miast do 100 tysięcy mieszkańców w prestiżowym konkursie Eco-Miasto organizowanym po raz czwarty przez Ambasadę Francji. Zwycięskie dwie kategorie to zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi oraz gospodarka wodna. W konkursie oprócz Słupska tylko Wrocław uzyskał dwie główne nagrody. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 8 listopada w Ambasadzie Francji w Warszawie. Urząd Miasta Słupska reprezentowała Beata Maciejewska, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta.

dsc_0346

W imieniu prezydenta Słupska Roberta Biedronia dziękuję za docenienie naszych działań w dziedzinie zrównoważonego rozwoju – mówiła odbierając nagrody. – Od dwóch lat staramy się wcielać w życie politykę zielonego miasta nowej generacji, wzorując się na najlepszych miastach w Europie. Zależy nam, żeby rozwój innowacyjnej zielonej gospodarki szedł w parze ze sprawiedliwość społeczną oraz ochroną środowiska i klimatu – zaznaczyła Beata Maciejewska.

dsc_0189

W kategoriach zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi zostaliśmy docenieni za spójność działań, w szczególności za projekt informacyjny Zielony punkt. Jury zwróciło także uwagę na pilotażowo wdrożony w Szkole Podstawowej nr 8 system upubliczniania w czasie rzeczywistym informacji o zużyciu energii przez budynek.
Konsekwencja w zarządzaniu energią wynika z wielu różnorodnych działań. To wysiłek zarówno codziennej pracy głównego specjalisty ds. zarządzania energią, Michała Potrackiego, jak i wielu osób i instytucji zaangażowanych w projekty łączące ekologię z energią. Są to m.in. program „Każdy WATT na wagę złota” (działania kierowane do dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów z ośmiu słupskich szkół), czy sukcesywna wymiana oświetlenia na LEDowe w budynkach publicznych. Plany na przyszłość to m. in. budowy klastra energetycznego oraz monitoringu zużycia mediów w ramach idei „Smart City”. Nagrodę w powyższej kategorii jest wyjazd studyjny do Francji do zakładu firmy EDF.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jury nagrodziło także Słupsk za kompleksową realizację zadań w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i planowanie działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa wody oraz kontroli wywozu nieczystości ze zbiorników bezodpływowych. To zasługa przede wszystkim miejskiej spółki Wodociągi Słupsk Sp. z o.o. zarządzanej przez prezesa Andrzeja Wójtowicza w sposób innowacyjny i zgodny z najnowszymi tendencjami zrównoważonego rozwoju.

1c586204e720b87a-4df3c

Fot.Karolina Chalecka

Woda zarówno jako surowiec jak i część natury staje się w Słupsku coraz ważniejsza. Widać to nie tylko w projekcie strategii miasta, ale również w codziennych działaniach – przykładowo w Urzędzie Miasta pije się wodę z kranu, a w szkołach montowane są poidełka. Słupsk jest także jednym z liderów wśród miast biorących udział w międzynarodowym projekcie współpracy pt. Miejski Akcelerator Morza Bałtyckiego – odpowiada za to doradca prezydenta Dariusz Szwed.
Nagrodą w powyższej kategorii jest voucher na usługę 5 dni roboczych consultingu z zakresu działalności spółki Saur Polska.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *