Wicepremier Gowin z wizytą na uczelni

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, spotkał się dzisiaj z władzami Akademii Pomorskiej i ze społecznością akademicką, aby rozmawiać między innymi o przyszłości uczelni oraz relacjach nauki i gospodarki. Wicepremierowi towarzyszył Piotr Müller, doradca wicepremiera. W spotkaniu, które otworzył rektor Akademii Pomorskiej dr hab. inż., prof. nadzw. Zbigniew Osadowski witając serdecznie gości, udział wzięli również samorządowcy i przedstawiciele słupskiego biznesu. Wicepremier sporo uwagi poświęcił projektowanej nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, a zwłaszcza nowemu systemowi finansowania polskich uczelni oraz powstaniu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, kompleksowym rozwiązaniom promującym innowacyjność w rozwoju gospodarczym kraju i realizacjom koncepcji naukowych w gospodarce.

img_4732

Zadeklarował także wsparcie finansowe jeszcze w tym roku dla uczelni w wysokości miliona złotych, kwota ta jest wynikiem udanej konsolidacji Akademii Pomorskiej z prywatną Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania w Słupsku. Środki mają zostać przeznaczone na rozwój kadry naukowej. To nie są jedyne pieniądze jakie może otrzymać uczelnia. W ramach tak zwanych rekompensat za tarczę antyrakietową możliwe będzie uruchomienie wieloletniego programu pomocowego. W tej sprawie uczelnia została poproszona o przygotowanie planu konkretnych działań. Wsparcie rządowe dla uczelni może wynieść 15 mln zł w ciągu 5 lat. Pozwoli to na rozpoczęcie działań zmierzających do zwiększenia uprawnień w zakresie doktoryzowania i ewentualnie utworzenia w perspektywie kilku lat uniwersytetu przymiotnikowego.

img_4711

img_4745

Podczas spotkania powrócił temat wstrzymania w najbliższych latach budowy drogi ekspresowej S6 łączącej Słupsk z trójmiastem. Zabierający głos w tej sprawie prezes Słupskiej Izby Przemysłowo Handlowej Jan Czechowicz i wiceprezydent Słupska Marek Biernacki wyrazili głębokie zaniepokojenie informacjami dotyczącymi zaniechania i znaczącego odłożenia w czasie budowy drogi ekspresowej S6 na odcinku Słupsk – Trójmiasto, mającej strategiczny charakter dla rozwoju Słupska i całego Pomorza Środkowego. Wicepremier zapewnił, że rząd będzie starał się tę inwestycję zrealizować.

img_4705

« z 2 »

Fot. Zbigniew Bielecki

Trudno mi składać jakieś deklaracje. Jestem pewien, że minister Adamczyk wybierze rozwiązania, które są najlepsze z punktu widzenia całej Polski – powiedział wicepremier. Spotkanie władz naszej Uczelni i społeczności akademickiej z wicepremierem Jarosławem Gowinem zakończyło się rozmową o perspektywach dalszego rozwoju Akademii Pomorskiej w Słupsku.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *