Zmiana warty w dowództwie bazy Rakietowej w Redzikowie

W Bazie Wsparcia Marynarki w Redzikowie miała miejsce ceremonia zmiany dowództwa. Podczas uroczystości kapitan Rick Gilbert przekazał dowodzenie bazą na ręce kapitana Scotta McCelland’a. Uroczystości przewodniczył Kapitan Lawrence Vasquez, szef Sztabu Marynarki Wojennej na Europę, Afrykę oraz Azję Południowo-Zachodnią.

 – Ceremonia wyznacza kolejny kamień milowy w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i Polską. Wykonano ogromną pracę abyśmy mogli znaleźć się właśnie w tym miejscu naszej współpracy i chciałbym wyrazić mój podziw dla Kapitana Gilberta za jego zaangażowanie oraz przywództwo – stwierdził kapitan Vasquez.

Kapitan Rick Gilbert przejął dowództwo w listopadzie 2016r. W tym czasie koordynował prace na budowie wojskowej wartej 300 milionów dolarów oraz działania pośrednie z nią związane włączając w to ceremonię wbicia kamienia węgielnego w listopadzie 2016 r. Był również łącznikiem dowództwa Marynarki Regionu Europejskiego, Afryki oraz Południowo-Zachodniej Azji w Neapolu, Korpusu Inżynieryjnego Armii Amerykańskiej, Polskiego Batalionu Ochrony Bazy oraz lokalnych i stołecznych władz w Polsce. Kapitan Rick Gilbert poświęcał wiele czasu lokalnej społeczności.

– W ciągu roku, wraz ze swoimi Marynarzami odwiedził 15 miejscowych szkół, rozmawiając z uczniami klas wszystkich stopni.  – Mam poczucie pewności, iż opuszczam Bazę po stworzeniu solidnej podstawy na której można kontynuować dalsze budowanie współpracy polsko-amerykańskiej – powiedział kapitan Gilbert.

McClelland przyjeżdża do Redzikowa tuż po odbyciu tury jako dowódca Morskiej Grupy Szkoleniowej Zachodniego Pacyfiku w Yokosuka, Japonia. Może poszczycić się ponad 20 letnim doświadczeniem marynarskim na stanowisku oficera pokładowych systemów uzbrojenia. – Z niecierpliwością oczekuję chwili, gdy będę mógł kontynuować to dzieło stworzenia na fundamencie położonym przez Kapitana Gilberta, tu w Bazie wsparcia Marynarki w Redzikowie jak również z naszymi polskimi partnerami – mówi kapitan McClelland.

 

Fot. Dowództwo bazy w Redzikowie

Baza Wsparcia Marynarki w Redzikowie to najnowszy projekt Marynarki i pierwsza taka instalacja w Polsce, która jest bezpośrednio powiązana z Polskim Batalionem Ochrony Bazy. Działania Bazy Wsparcia Marynarki w Redzikowie umożliwią zwiększenie elastyczności Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników we wspieraniu misji Marynarki Regionu Europejskiego, Afryki oraz Południowo-Zachodniej Azji, mającej na celu zapewnienie usług na rzecz floty, żołnierzy oraz rodzin. W celu zapewnienia stabilizacji w Europie, Afryce oraz Azji, Marynarka dostarcza lądowych platform operacyjnych, które umożliwiają Stanom Zjednoczonym Ameryki, ich sojusznikom oraz krajom partnerskim być obecnym tam, gdzie będzie tego wymagała sytuacja.

Info. Tomasz Częścik

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *