Pomorska policja podsumowuje Edwarda

Pod koniec września wszystkich krajach europejskich odbyła się IV edycja akcji EDWARD – Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych. Policja wspólnie z innymi służbami prowadziła działania kontrolne oraz edukacyjne.

Na terenie całego województwa pomorskiego odbyło się wiele akcji edukacyjnych ukierunkowanych na bezpieczne zachowania na drodze. Działania skierowane były zarówno do kierujących, jak i pieszych; dorosłych i najmłodszych. Prowadzono je zarówno w obiektach zamkniętych, jak i w plenerze. Policjanci z komend garnizonu pomorskiego byli obecni w szkołach, na skrzyżowaniach, przy drogach rowerowych oraz zorganizowanych stoiskach edukacyjnych. Wszędzie tam uczestnicy ruchu drogowego mogli liczyć na upominki związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym oraz nagrody za udział w konkursach.

Wydział Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku zorganizował nietypowy punkt kontrolny połączony z akcją edukacyjną. Przy współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Żukowie  przygotowano dla kierowców tor w alkogoglach, test na szybkość reakcji, warsztaty udzielania pierwszej pomocy oraz test Stewarta – czyli jazda sprawnościowa samochodem osobowym.

Ponadto pomorska drogówka wraz z inspektorami transportu drogowego prowadziła wzmożone kontrole ukierunkowane na zachowania przyczyniające się do tragicznych skutków wypadków drogowych, tj.: nadmierna prędkość, alkohol, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, niewłaściwe przewożenia osób, zły stan techniczny pojazdów, przekraczanie czasu pracy kierowców.

Do współpracy włączyły się także instytucje pozapolicyjne: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego, Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz koncesjonariusz autostrady AmberOne.

Na witrynie internetowej projektu https://projectedward.eu zamieszczono wiele materiałów edukacyjnych oraz deklarację „bezpiecznego kierowcy”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *