Więcej testów na koronawirusa w Słupsku

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku będzie mógł wykonywać więcej badań testów COVID-19. Stanie się tak dzięki temu, że szpital zakupił nowe wydajniejsze  urządzenie do badań laboratoryjnych. Jednocześnie szpital zakończył badania pracowników na obecność koronawirusa.

Pracownia diagnostyki molekularnej to nowa pracownia utworzona na terenie Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej  Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Została ona dostosowana do wymogów badań, m.in. zainstalowano dodatkową śluzę i lampy bakteriobójcze. Pracownia jest wyposażona w komorę laminarną II klasy, zatem spełnia wymogi dla laboratorium BSL II. Laboratorium zostało wpisane na listę Laboratoriów COVID Ministerstwa Zdrowia.

W Pracowni zainstalowane są trzy  aparaty: GenExpert 2 modułowy i 4 modułowy(firma Cepheid) i  Biofire(BioMerieux). Pierwszy aparat diagnozuje koronawirusa od prawie miesiąca, wykonano na nim już ok. 700 oznaczeń. Drugi aparat został zakupiony w ubiegłym tygodniu. – Dzięki zakupowi będziemy mogli wykonać na obydwu aparatach 6 badań równocześnie, co da około 120 dziennie. To niemal trzy razy tyle ile mogliśmy zrobić dotychczas. Pracujemy w systemie całodobowym – mówi Anna Budzyńska, kierownik Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Nowe urządzenie zacznie wykonywać badania w poniedziałek po południu.

Zakup nowego urządzenia wykonującego badania testów w kierunku SARS-CoV-2 w słupskim szpitalu zostanie sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Jego koszt to 287 tys. zł.

Aparaty Cepheid oznaczają 2 geny wirusa N i E, natomiast aparat Biofire 2 geny ORF. Białko N utrzymuje genom RNA wirusa, a białko E jest jednym z białek osłonki wirusa. ORF to różne odcinki DNA charakterystyczne dla koronawirusa. Obie metody się uzupełniają. Są to metody przyspieszone i w systemie zamkniętym, czyli bezpieczne dla personelu laboratorium.

W miniony weekend słupski szpital zakończył badania pracowników na obecność koronawirusa. Przypomnijmy, że Zarząd szpitala podjął decyzję o przebadaniu wszystkich pracowników niezależnie od sposobu ich zatrudnienia. Zgodnie z wytycznymi najpierw badani byli pracownicy pionu medycznego, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie na koronawirusa. Łącznie przebadano 1434 osoby. U żadnego z badanych pracowników słupskiego szpitala nie wykryto koronawirusa. U nikogo nie stwierdzono także przeciwciał wskazujących na przebytą chorobę.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *