Policja przestrzega przed świątecznymi złodziejaszkami

Przed nami szał przedświątecznych zakupów, podczas których zarówno w sklepie jak i w Internecie trzeba być szczególnie ostrożnym. Uważajmy też na wyjątkowe okazje, bo niekiedy pod bardzo atrakcyjną ofertą może kryć się próba oszustwa. Aby nie paść ofiarą złodziei i oszustów, należy być czujnym i stosować się do kilku zasad.

Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić święta w spokojnej, radosnej atmosferze. Bądźmy czujni i ostrożni.

– Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.

– Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej, płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.

– Nie pokazuj innym zawartości portfela, płacąc za zakupy.

– Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.

– Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Zakupy w sieci

– Kupując przez Internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność. Zapoznaj się z opiniami o sprzedającym.

– Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.

– Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

-Przy odbiorze przesyłki sprawdź jej zawartość w obecności kuriera.

– Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź, wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

– Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

 

Najbliższe święta najbezpieczniej będzie spędzić w domu. Jeżeli jednak z ważnego powodu przewidujesz wyjazd, pamiętaj o zabezpieczeniu mieszkania — włamywacze nie świętują!

-Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.

– Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na swoje mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty, odgarnianie śniegu itp.

– Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować — wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.

– Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania, niczego nie ruszaj i natychmiast zadzwoń na Policję.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *