Nowe operacje w słupskim szpitalu

Laparoskopowe operacje żołądka zaczęli przeprowadzać lekarze z oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Dzięki temu pacjenci po operacjach wycięcia żołądka mogą szybciej niż dotychczas wracać ze szpitala do domów.

Do laparoskopowych gastrektomii (resekcji żołądka) kwalifikowani są pacjenci z nowotworami żołądka zazwyczaj po indukcyjnej chemiotrapii. Zabieg polega na usunięciu całego żołądka z okolicznymi węzłami chłonnymi. Po wycięciu żołądka lekarze zespalają wewnątrzbrzusznie przełyk z jelitem, aby zachować ciągłość przewodu pokarmowego i pacjent mógł się odżywiać. Oczywiście po operacji nie jest to odżywianie zupełnie normalne i wymagana jest zmiana diety. Pacjent może jeść małe ilościowo posiłki, ale  8-10 razy dziennie.

– Zaczęliśmy wykonywać operacje onkologiczne u chorych z rakiem żołądka sposobem laparoskopowym – mówi Cezary Kaczmarkiewicz, ordynator oddziału chirurgicznego ogólnego i chirurgii onkologicznej Wojewódzkiego Szpital Specjalistycznego w Słupsku.

– Operacje laparoskopowe polegają na tym, że zamiast olbrzymiego cięcia brzusznego wykonuje się zabieg robiąc kilka małych cięć w powłokach brzucha o średnicy 5 – 10 milimetrów przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi laparoskopowych metodą małoinwazyjną. Onkologicznie operacja jest wykonywana tak samo jak metodą otwartą, a nawet można powiedzieć, że w niektórych regionach nadbrzusza operacja metodą laparoskopową jest metodą o wiele dokładniejszą. To dlatego, że jest dużo lepszy wgląd w pole operacyjne. W metodzie tradycyjnej chirurg ma otwarty cały brzuch, ale oko człowieka nie sięgnie tam, gdzie sięgnie kamera laparoskopowa – zaznacza doktor Kaczmarkiewicz.

Personel słupskiego szpitala posiada bogate doświadczenie w operacjach żołądka tradycyjną metodą. Operacje takie są wykonywane w szpitalu od wielu lat. Rocznie około 20

– Teraz przyszedł czas na wykonanie kolejnego kroku do przodu i operacje laparoskopowe w chirurgii żołądka – zabiegi wykonywane tą metodą to przyszłość – mówi doktor Kaczmarkiewicz. – Od kiedy w latach 90-tych ubiegłego wieku laparoskopowa cholecystektiomia (wycięcie pęcherzyka żółciowego) stała się standartem, poszerzaliśmy wskazania do laparoskopii na inne pola chirurgiczne.Najpierw o diagnostyczną laparoskopię u chorych z niejasnymi w badaniach obrazowych patologiami jamy brzusznej, później o laparoskopowe wycięcie wyrostka robaczkowego w trybie ostrodyżurowym czy operacje perforowajnego wrzodu żołądka,  następnie o operacje laparoskopowe przepukliny przedniej ściany jamy brzusznej a w końcu o chirurgiczne leczenie otyłości – operacje bariatryczne – również wykonywane metodą laparoskopową. Od początku 2019 roku zaczęliśmy wykonywać laparoskopowo operacje na jelicie grubym z różnych wskazań (ale najczęściej onkololgicznych). Takich zabiegów wykonujemy rocznie około 100. W 2021 roku przyszedł czas na kolejny etap – laparoskopia w chirurgii żołądka ze wskazań nowotworowych – to duży krok naprzód.

Rozpoczynając operacje laparoskopowe wycięcia żołądka słupski szpital dołączył do wąskiego grona szpitali wykonujących takie operacje z powodzeniem.

Zespół dokonujący operacji przeprowadził je bez niczyjej pomocy z zewnątrz. Przygotowania trwały wiele tygodni. Konieczny był zakup  narzędzi i sprzętu. Lekarze – chirurdzy również musieli nauczyć się odpowiednich technik laparoskopowych.

– Decyzja o rozpoczęciu tych operacji była dla mnie o tyle łatwiejsza, że w naszym zespole mamy wielu młodych ludzi, którzy uważają, że laparoskopia będzie w przyszłości jedyną metodą leczenia operacyjnego – zaznacza Cezary Kaczmarkiewicz.

Od początku maja  lekarze ze słupskiego szpitala zrobili trzy laparoskopowe operacje żołądka ze wskazań onkologicznych. Dzięki zastosowaniu tej metody pacjenci dużo szybciej dochodzą do zdrowia, mają dużo mniejsze dolegliwości bólowe, szybciej się rehabilitują i wcześniej wychodzą zdrowi do domu.

Z postępów pracy chirurgów zadowolony jest zarząd słupskiego szpitala. – Dopingujemy nasz personel medyczny do wprowadzania wszelkich innowacji służących pacjentom w skuteczniejszym i szybszym powrocie do zdrowia – mówi Andrzej Sapiński, prezes Zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Jako placówka ciesząca się dużym zaufaniem społecznym powinniśmy proponować naszym pacjentom możliwie najnowsze metody leczenia. Cieszę się, że okres pandemii koronawirusa nasz personel przeznaczył na zgłębianie nowej wiedzy medycznej – zaznacza prezes Sapiński. 

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *