Pierwsze „czternastki” dla emerytów już w październiku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty trafią na konta uprawionych już pod koniec października.

Fot. MK

Tzw. czternaste emerytury trafią do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Ponieważ 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, pierwsze przelewy trafią na konta uprawionych pod już koniec października.

Aby otrzymać „czternastkę”, nie trzeba nic robić. ZUS wypłaci je wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Dodatkowe świadczenia wyniesie 1250,88 zł brutto. Prawo do niego mają osoby, które na 31 października 2021 r. były uprawione do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie. Są wśród nich emerytury, renty, renty socjalne czy świadczenia przedemerytalne. Jeśli wypłata świadczenia będzie zawieszona, np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych dochodów, to „czternastka” nie będzie przysługiwać.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto dostaną ci, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają „czternastkę” pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład, jeżeli emerytura wynosi 3 tys. zł to dodatkowe świadczenie będzie o 100 zł mniejsze, czyli wyniesie 1150,88 zł.

Czternastka” będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym czy zwolnionym z podatku. Co ważne, dodatkowe świadczenie nie będzie podlegało potrąceniom, w tym także egzekucyjnym.

Tzw. czternasta emerytura zostanie wypłacona 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości otrzyma ją 7,9 mln świadczeniobiorców.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *