Sensacyjne odkrycie nad Łupawą

Niesamowitego odkrycia dokonali archeolodzy w pobliżu Łupawy. Badali tam kurhan sprzed prawie czterech tysięcy lat. Wewnątrz starożytnej mogiły znaleźli zabytki, które są ewenementem w Europie Środkowej.

fot. archiwum archeologów

Archeolodzy badali niedawno odkryty kurhan w pobliżu Łupawy. Mogiła do tej pory nie była znana nauce. Odkryto ją dzięki nowoczesnej technologii LIDAR, czyli satelitarnemu skanowaniu powierzchni ziemi. – Mniej więcej trzy lata temu zauważyłem podczas skanowania tego terenu dwa podejrzane kopce. Wybrałem się w teren i okazało się, że jeden z nich jest częściowo rozkopany przez zwierzęta lub domorosłych poszukiwaczy skarbów. W wykopie zauważyłem fragmenty ceramiki pradziejowej i przepalone kości – mówi Tomasz Wiktorzak, archeolog ze Stowarzyszenia Dolina Łupawskich Megalitów

Aby uniknąć dalszej degradacji zabytkowych obiektów zlecono badania archeologiczne. Naukowcy pracowali na miejscu blisko miesiąc. Odsłonili konstrukcję kamienną o wymiarach 6 na 3 metry otoczoną brukiem. Wewnątrz znajdowały się pochówki przynajmniej dwóch osób. – Powiem szczerze, że wynik nas zaskoczył. W trakcie prac okazało się, że mamy do czynienia z kurhanem starszym niż zakładaliśmy, reprezentującym II okres epoki brązu. Kurhan był konstrukcją kamienno – ziemną. Komora centralna miała formę owalu ułożonego z głazów narzutowych, o wymiarach 6 x 3 m. Na zewnątrz komory wydzieliliśmy skupiska ceramiki, pochodzące z przynajmniej 4 naczyń oraz żarno kamienne. Wyposażenie zmarłych było dość bogate. Niestety lokalna gleba rozkłada praktycznie całkowicie kości zmarłych,  zachował się jedynie fragment żuchwy dzięki solą miedzi pochodzącym z ozdób. Na podstawie układu wyposażenia można ostrożnie przyjąć, że w grobie pochowany był mężczyzna wraz z dwiema kobietami złożonymi u jego boków. W przypadku dwóch osobników udało się zarejestrować i zadokumentować pp. negatywy głów, powstałe w trakcie rozkładu ciał. Obecność trzeciego osobnika jest jeszcze weryfikowana – mówi archeolog Piotr Alagierski, kierownik badań.

Archeolodzy w trakcie prac odsłonili wyjątkowe w skali Europy Środkowej zabytki. Chodzi o topór brązowy, na którym zachowały się włosy i krew ofiary. Ponadto znaleziono jedyną na terenie Polski drewniana pochwę do noża z brązu. Naukowcy znaleźli także liczne ozdoby brązowe, bursztynowe, kamienną siekierkę i żarno. Zabytki trafią w najbliższym czasie do specjalistycznej analizy.

fot. archiwum archeologów
fot. archiwum archeologów
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *