Bohaterowie naszego szpitala! To oni niosą pomoc medyczną uchodźcom z Ukrainy

Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku pomaga ofiarnie uchodźcom z Ukrainy. Personel medyczny zajmuje się badaniem prawie trzystu dzieci, które uciekły przed wojną i schroniły się w miejscowościach regionu słupskiego.

Słupski szpital objął opieką 4 ośrodki wypoczynkowe w Runowie, Rowach i dwa w Ustce, do których przyjechały dzieci z domów dziecka ewakuowanych z Ukrainy. Do każdego ośrodka pojechali szpitalni lekarze pediatrzy. Ich celem było przebadanie wszystkich maluchów i zorientowania się jakiej opieki medycznej potrzebują. Na szczęście po badaniach okazało się, że ogólny stan zdrowia dzieci jest dobry. Zdiagnozowano przypadki zapalenia górnych dróg oddechowych (katar, kaszel), które wymagają leczenia objawowego. Dzieci zaopatrzono w potrzebne leki. Lekarze stwierdzili także pojedyncze przypadki poważniejszych schorzeń. W przypadku trzyletniego chłopca, u którego stwierdzono objawy nieżytu żołądkowo – jelitowego konieczna była hospitalizacja, a u pięcioletniej dziewczynki z urazem kręgosłupa konsultacje w poradni chirurgicznej. Wśród uchodźców, które trafiły do Ustki znalazła się kobieta z dziesięciodniowym noworodkiem. Oboje trafili pod opiekę specjalistów neonatologów słupskiego szpitala.

Do pomocy dzieciom ukraińskim szpital oddelegował grupę lekarzy: Patrycję Harat – Smętek, Mikołaja Matejka, Agatę Mazur, Magdalenę Kukulską oraz Dianę Fil – lekarkę z Ukrainy pracującą w słupskim szpitalu, która służyła pomocą jako tłumaczka w kontaktach z obywatelami Ukrainy.

Oprócz delegowanych do pomocy uchodźcom pracowników w pomoc zaangażowała się duża grupa lekarzy i pielęgniarek słupskiego szpitala. Osoby te po godzinach pracy w szpitalu zajęły się opieką nad ukraińskimi dziećmi w ramach wolontariatu.

Swoją cegiełkę w pomoc Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną do miejscowości regionu słupskiego dokładają w zasadzie wszyscy pracownicy słupskiego szpitala. Na oddziałach szpitalnych prowadzone są zbiórki pieniędzy oraz ubrań, pieluch i innych potrzebnych uchodźcom przedmiotów. Zainicjowano internetową zbiórkę funduszy. Na konto wpłacono już niemal 6 tysięcy złotych. Natomiast pracujący w szpitalu lekarze z Ukrainy zadeklarowali swoją pomoc w tłumaczeniu rozmów z ukraińskimi pacjentami, a także w przekładzie  dokumentacji medycznej dla osób, które rozpoczęły leczenie w ukraińskich szpitalach, a kontynuują leczenie w naszym szpitalu, np. chemioterapię w leczeniu chorób nowotworowych  – Pozytywnie reagujemy na wszystkie propozycje niesienia pomocy medycznej uchodźcom, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, bo to podczas działań wojennych one cierpią najbardziej – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

– Wszystkim pracownikom naszego szpitala zaangażowanym w pomoc ukraińskim uchodźcom serdecznie dziękujemy i gratulujemy wielkiego serca  – mówi Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *