W trosce o los zwierząt

Sala konferencyjna słupskiego ratusza była dzisiaj forum dyskusyjnym na temat praw i ochrony bezdomnych zwierząt. Robert Biedroń wraz z Joanną Krupą prowadzili rozmowy z przedstawicielami organizacji działających na rzecz braci mniejszych.

IMG_4022

Dyrekcja słupskiego schroniska dla zwierząt, przedstawiciele organizacji Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals (OTOZ Animals), Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (TOZ) oraz Straży Ochrony Zwierząt w trakcie spotkania omówili działania, które są przez nich podejmowane, aby polepszyć los bezdomnych zwierząt oraz podopiecznych przytuliska. Poruszono między innymi problematykę braku
w okolicach Słupska ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt oraz niedostatek funduszy, który uniemożliwia pełne realizowanie założeń m. in. ochotniczo prowadzonej Straży Ochrony Zwierząt czy działań wykonywanych przez pracowników Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Co ważne, dyrekcja słupskiego schroniska poruszyła również tematykę cmentarza dla zwierząt, którego domaga się część słupskiej społeczności.

IMG_4148-001

Joanna Krupa wraz z prezydentem Robertem Biedroniem nie tylko uważnie słuchali wypowiedzi zaproszonych przedstawicieli, ale również zadawali pytania odnośnie potrzeb poszczególnych organizacji. Poruszono także temat budżetu partycypacyjnego, w związku z którym Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami złożyło łącznie 8 wniosków.

IMG_4121

Po rozmowach w ratuszu prezydent Robert Biedroń wraz z Joanną Krupą udali się do słupskiego schroniska przy ul. Portowej, który od 3 lat prowadzony jest przez OTOZ Animals. Tam odbyła się konferencja prasowa, której celem ponownie było zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na prawa zwierząt. Joanna Krupa zaapelowała o pomoc finansową dla schroniska oraz o adoptowanie bezpańskich psów i kotów.

IMG_4070

Fot.Zbigniew Bielecki

Głos zabrała również wiceprezydent miasta Krystyna Wojewódzka-Danielecka, która zaprezentowała plany miasta wobec schroniska – na starym Ryczewie, w okolicy ulicy Sportowej, miasto posiada działkę, na której ma zostać wybudowane nowe schronisko z wybiegiem dla psów. Środki mają zostać pozyskane poprzez sprzedaż działki, na której obecnie mieści się słupskie przytulisko. Przyjemnym akcentem konferencji było przekazanie Joannie Krupie przez prezydenta Roberta Biedronia oraz przedstawicieli organizacji ochrony zwierząt koszulek z logami miasta Słupska i OTOZ Animals oraz porcelanowego psa.

DSC_4068

OTOZ Animals w ciągu swojej działalności przejęło pod opiekę 10 schronisk w Polsce, przeprowadziło łącznie 3 900 interwencji ratujących źle traktowane zwierzęta zarówno domowe, jak i gospodarskie. Nie inaczej prezentuje się działalność słupskiego TOZ-u – działacze organizacji pracują na wsiach, ratując zaniedbane psy oraz koty. Natomiast Straż Ochrony Zwierząt nie tylko buduje budy i pracuje nad tym, aby zwierzęta nie trafiały do schronisk, ale również planuje stworzyć na prywatnym terenie wspomniany wcześniej ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt.

Monika Węgrzyn  

DSC_4042

Fot.Bartosz Arszyński

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *