Powiatowe Święto plonów w Damnicy

W niedzielę, 10 września rolnicy z powiatu słupskiego świętowali w Damnicy z okazji zakończonych zbiorów na tradycyjnych dożynkach powiatowych. Powiatowe Święto Plonów, które jest piękną tradycją podziękowania Bogu za zebrane plony. To również uhonorowanie rolniczego trudu związanego z ciężką pracą przy dostarczaniu nam codziennego chleba. Dożynki rozpoczęła msza święta polowa w intencji rolników odprawiona przez księdza proboszcza parafii w Zagórzycy Henryka Jereczka.

IMG_7999

IMG_7993

Tegoroczni starostowie dożynek – państwo Janina i Jerzy Bubniakowie dożynkowy bochen chleba wręczyli staroście słupskiemu Zdzisławowi Kołodziejskiemu i wójtowi Grzegorzowi Jaworskiemu, którzy obiecali dzielić go sprawiedliwie i częstowali nim wszystkich gości. W swoich wystąpieniach w sposób szczególny dziękowali rolnikom za ich codzienny trud, za ich pracę na roli, przy nie zawsze sprzyjającej w tym roku pogodzie.

IMG_8084

Podziękowania i życzenia dla ludzi pracujących na roli przekazali przybyli goście: posłanka RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk i poseł Zbigniew Konwiński, list od Premier RP odczytał Jerzy Barzowski Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego. Życzenia dla rolników z powiatu słupskiego przesłał Prezydent RP Andrzej Duda, który objął dożynki Patronatem Narodowym oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. W uroczystościach dożynkowych udział wzięły delegacje z powiatów partnerskich kieleckiego, lubańskiego i bełchatowskiego.

IMG_8024

Powiatowe Święto Plonów jest zawsze okazją do nagradzania wyróżniających się rolników i rodzin rolniczych. Odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” w tym roku otrzymali: Dariusz Kostrubiec i Grzegorz Andrzej Grabowski z gm. Damnica, Zdzisław Zbigniew Sylwestrzak z gm. Damnica, Witold Motowidło gm. Dębnica Kaszubska, Zenon Jędrzejczyk gm. Słupsk.

IMG_7988

Starosta słupski tradycyjnie nagrodził wyróżniające się rodziny rolnicze z powiatu słupskiego statuetkami „Bursztynowego Kłosa 2017”. W tym roku otrzymali je: Zenon Jędrzejczyk (gm. Słupsk), Mateusz Ćwikliński (gm. Ustka), Kamila i Mirosław Rosołek (gm. Kobylnica), Małgorzata i Ryszard Saliccy (gm. Potęgowo), Henryk Peta (gm. Główczyce), Maria Boryła (gm. Damnica), Mariusz Miśkiewicz (gm. Kępice), Motowidło (gm. Dębnica Kaszubska). Statuetki rolnikom wręczyli starosta Zdzisław Kołodziejski, Jan Olech przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego oraz Grzegorz Jaworski wójt Gminy Damnica.

Podczas Powiatowego Święta Plonów w Damnicy rozstrzygnięto tradycyjny konkurs na wieniec i chleb dożynkowy. W tegorocznym konkursie komisja wyłoniła następujących laureatów:

IMG_8087

w kategorii Chleby z wypieku domowego:
I miejsce – sołectwo Żochowo, gmina Potęgowo – 300 zł,
II miejsce – Koło Gospodyń Miejskich „Kępiczanki” z Kępic – 250 zł,
III miejsce – sołectwo Gardna Mała (Wysoka), gmina Smołdzino – 150 zł,
wyróżnienie – sołectwo Karżniczka, gmina Damnica – 100 zł.
IMG_8046

« z 2 »

Fot. Zbigniew Bielecki

w kategorii wieńce niekonwencjonalne:
I miejsce – sołectwo Redzikowo, gmina Słupsk – 1200 zł,
II miejsce – sołectwo Żochowo, gmina Potęgowo – 750 zł,
III miejsce – świetlica wiejska w Bukówce, gmina Słupsk – 500 zł,
wyróżnienie – Zespół Młodzieży Niepełnosprawnej w Głobinie, gmina Słupsk – 200 zł,
wyróżnienie – sołectwo Obłęże, gmina Kępice – 200 zł.

w kategorii wieńce tradycyjne:
I miejsce – sołectwo Barcino, gmina Kępice – 1200 zł,
II miejsce – sołectwo Strzyżyno, gmina Damnica – 750 zł,
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Stowięcino, gmina Główczyce – 500 zł,
wyróżnienie – sołectwo Włynkówko, gmina Słupsk – 200 zł,
wyróżnienie – sołectwo Widzino, gmina Kobylnica – 200 zł.
Konkursy zorganizowało Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku.

Info. Powiat Słupski

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *