Policjanci kontrolują kwarantannę

Policjanci codziennie wyruszają na kontrolę do osób objętych kwarantanną. Sprawdzają czy osoby te przebywają w wyznaczonych miejscach. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19. Przypominamy, że za złamanie kwarantanny grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do jednego roku. W szczególnych przypadkach może także zostać zastosowany przepis dotyczący sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

fot. Szkoła Policji w Słupsku

Jednym z wielu zadań realizowanych przez policjantów jest kontrola osób przebywających na kwarantannie. Kontakt z tymi osobami oczywiście odbywa się w bezpieczny sposób dla obu stron. Policjanci wyposażeni w służbowy telefon komórkowy pojawiają się w miejscu zamieszkania osób objętych kwarantanną. Dzwonią do takich osób i informują, aby pokazały się one na przykład w oknie, oraz by zasygnalizowały, że są w miejscu, które zostało wyznaczone do kwarantanny. Policjanci w żadnym przypadku nie mają obowiązku wchodzić do mieszkania. Jeżeli osoba objęta kwarantanną nie będzie się pokazywała, nie będzie odbierała telefonów, i nie będzie z nią kontaktu to o takiej sytuacji policjanci informują Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 5 tys. zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Jeśli zaś osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z wyznaczonego miejsca – będzie ona odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwa przewiduje karę roku więzienia.

Kontroli dokonują policjanci umundurowani. Prosimy o zgłaszanie wszelkich przypadków prób podszywania się pod funkcjonariuszy i apelujemy o nieotwieranie takim osobom drzwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pamiętajmy, że możliwa jest telefoniczna weryfikacja tożsamości funkcjonariusza. Numery kontaktowe do komend policji znajdują się na stronach internetowych komend oraz w aplikacji Moja komenda.

Kolejnym zadaniem policjantów jest kontrola czy przedsiębiorcy – właściciele firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego. Jeśli nie, poniosą oni odpowiedzialność przewidzianą w art. 54 kw.

Policjanci apelują o rozsądek. Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Ten trudny czas to dla nas wszystkich wielka próba postaw społecznych i odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i pozostałych członków naszej społeczności. Przypominamy, że za złamanie kwarantanny grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do jednego roku. W szczególnych przypadkach może także zostać zastosowany przepis dotyczący sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, za co może już grozić od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *