Nowe laboratorium COVID-19 w słupskim szpitalu

Dobra wiadomość dla mieszkańców regionu słupskiego i województwa pomorskiego. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku rozpoczęło działalność drugie laboratorium prowadzące badania w kierunku koronawirusa. 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku od początku pandemii COVID-19 prowadził działalność zmierzającą do najlepszego przygotowania się do niesienia pomocy pacjentom regionu słupskiego w kontekście zapobiegania i zwalczania SARS-CoV 2. Z tego powodu Szpital doposażył w pierwszej kolejności Pracownię Diagnostyki Mikrobiologicznej w celu stworzenia laboratoriumCOVID-19. Pracownia ta wdrożyła procedurę przeprowadzania testów molekularnych firmy Cepheid do jakościowego wykrywania SARS-CoV-2. W Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej można wykonać około 50-60 testów na dobę – są to testy w których wynik można otrzymać po 45 minutach. Laboratorium słupskiego szpitala czynne jest całą dobę. Łączny koszt stworzenia laboratorium COVID-19 w Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej wyniósł 727 545,00 zł. Wydatki te zostały pokryte ze środków własnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Wzrastająca liczba koniecznych do wykonania badań w kierunku COVID-19 dla personelu, pacjentów oraz mieszkańców regionu spowodowała, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku utworzył drugie laboratorium wykonujące wymagane testy SARS-CoV-2 w Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej. Laboratorium rozpoczęło działalność od 2020-07-03. W pracowni uruchomiono aparat na którym można jednorazowo w ciągu 5-6 godzin wykonać do 100 testów w kierunku SARS-CoV-2 – pracownia jest w trakcie rejestracji w Ministerstwie Zdrowia. Można więc stwierdzić że szpital w Słupsku jest obecnie samodzielny w zakresie diagnostyki w kierunku koronawirusa. Osiągnięcie docelowej wydajności będzie możliwa po zakupie dodatkowego urządzenia do izolacji wirusów.

Przebudowa objęła pomieszczenia o łącznej powierzchni  47,3 m2 i polegała na postawieniu dodatkowych ścian oraz drzwi w celu wydzielenia pomieszczeń na pracownie do badań w kierunku CIOVID-19 oraz utworzenia śluzy dla personelu.  Koszt robót budowlanych wyniósł  30.750 zł.

Stworzenie tej ważnej jednostki wymagało zakupu licznych urządzeń, w tym: urządzenia do izolacji kwasów nukleinowych RNA-DNA z odczynnikami, systemu do analizy ilościowej PCR dedykowanego do diagnostyki SARS-CoV-2, wirówki-worteksu oraz zestawu pipet. Łączny koszt zakupionego asortymentu wyniósł 426 531,78 zł.

Celem wskazanych powyżej działań było zwiększenie wydajności naszych laboratoriów diagnostycznych do 250-300 testów na dobę, co umożliwia obsługę okolicznych szpitali powiatowych, takich jak: Miastko, Człuchów, Sławno, Bytów, Lębork, skracając tym samym czas oczekiwania na diagnostykę SARS-CoV-2 w tym rejonie województwa pomorskiego.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *