Pieniądze dla słupskiego szpitala

Zarząd Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w ostatnim czasie podpisał dwie strategiczne umowy, których realizacja wpłynie na bezpieczeństwo leczenia i komfort obsługi pacjentów.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku otrzymał z Funduszu Przeciwdziałania Covid- 19 dotację w wysokości 2 mln. 812 tys. zł na zakup sprzętu medycznego. Stosowną umowę z Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem podpisali prezes szpitala Andrzej Sapiński i wiceprezes Anetta Barna-Feszak.

– Bardzo cieszymy się, z dotacji przekazanej przez Wojewodę Pomorskiego, bo będzie to rekompensata za koszty poniesione w walce z koronawirusem, która poprawi sytuację finansową naszego szpitala – przyznaje Andrzej Sapiński.

Za kwotę z dotacji szpital kupi: aparat USG, monitor do ciągłego pomiaru parametrów hemodynamicznych, monitor transportowy z inwazyjnym pomiarem ciśnienia, aparat EEG, dwa echokardiografy, dwa zestawy Holter EKG, dwa zestawy Holter RR, zestaw do prób wysiłkowych z ergospirometrią, trzy zestawy do monitorowania telemetrycznego EKG, trzy zestawy do terapii nerkozastępczej, dwa zestawy do monitorowania hemodynamicznego, system do badań wysiłkowych echokardiograficznych – stress echo z ergometrem rowerowym oraz tor wizyjny z wideoendoskopami.

Natomiast w towarzystwie 12 innych placówek medycznych oraz w obecności marszałka Mieczysława Struka i zarządu województwa, zarząd słupskiego szpitala parafował umowę gwarantującą realizację programu Pomorskie e-Zdrowie. W ramach projektu powstanie regionalna platforma umożliwiająca pacjentom m.in.: dostęp do informacji zdrowotnej i elektronicznej dokumentacji medycznej, możliwość zdalnej rejestracji oraz koordynację opieki medycznej w przypadku niektórych chorób przewlekłych. Ponadto pomorskie podmioty lecznicze zyskają np. nowe lub zmodernizowane systemy informatyczne.

 – To jeden z najważniejszych projektów samorządu województwa pomorskiego – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dzięki platformie pacjent będzie m.in. miał łatwiejszy dostęp do dokumentacji medycznej, przez internet będzie mógł wybrać miejsce leczenia i uzyskać informacje dotyczące badań profilaktycznych czy szczepień. System ma też ułatwić koordynację opieki medycznej dla osób przewlekle chorych.

Wartość projektu Pomorskie e-Zdrowie to prawie 192 mln zł, w tym prawie 149 mln zł pochodzi z funduszy europejskich, a ponad 43 mln zł jest wkładem własnym, który zostanie pokryty z budżetu województwa pomorskiego (prawie 8 mln zł) oraz podmiotów leczniczych (35 mln zł). Na ten projekt słupski szpital otrzyma prawie 15 mln. zł, a środki własne, które musimy zaangażować to 3 mln. 786 tys. zł.

– Słupski szpital realozuje projekt od 2016 roku, a wykonawca gwarantuje, że do końca przyszłego roku będzie można z niego korzystać – wyjaśnia Anetta Barna-Feszak, wiceprezes słupskiego szpitala. – Do tej pory wybudowano już m.in. sieć teleinformatyczną wraz z niezbędnym sprzętem oraz serwerownie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *