Jak przetrwać upał

W upalne dni bardziej się pocimy – tak organizm usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i utrzymuje stałą temperaturę. Jednak intensywne pocenie, bez uzupełniania ubytków wody, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

lato

Jak radzić sobie w upały, by nie było potrzeby wzywania pogotowia? Lekarze radzą, aby pić dużo napojów, nawet 3 litry dziennie, najlepiej wody niegazowanej. Woda wydzielana jest z potem. Następuje zagęszczenie krwi i dochodzi do zatorowości, następuje udar mózgu. Szczególnie narażone są osoby z nadciśnieniem i miażdżycą. Osobom po zawałach i cierpiącym na chorobę niedokrwienną serca lekarze zalecają napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu. Pierwiastki te poprawiają kurczliwość serca i zapobiegają zaburzeniom jego rytmu.

Woda może być lekko osolona, bo gdy wypacamy większą jej ilość, tracimy potas, zwłaszcza przy niedociśnieniu tętniczym. Nadmierna utrata wody zagraża też osobom z kamicą nerkową. Zagęszczony mocz sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. Zagrożeni tym schorzeniem powinni pić szczególnie dużo wody. Osoby starsze, gdy wychodzą z domu starają się nie pić, by nie korzystać z toalety. W efekcie dochodzi do zasłabnięć.

W czasie upałów nie wolno pić alkoholu. Należy unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia. Osoby z dolegliwościami kardiologicznymi powinny dużo odpoczywać, nie zmuszać serca do wysiłku, przebywać w chłodnych pomieszczeniach, a z domu wychodzić wyłącznie wcześnie rano lub późnym wieczorem. Należy chronić głowę przed słońcem. Warto też w upały zmienić dietę na lekkostrawną, nie obciążającą organizmu. W menu powinno znaleźć się dużo owoców i warzyw.

(l)

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *