Greenpeace w II LO

Montowana od 11 września instalacja Greenpeace na II LO miała dziś soją premierę. Dwa ogniwa fotowoltaiczne zamontowane na dachu sali gimnastycznej właśnie uruchomiono. W Polsce jest 10 szkół wybranych przez Greenpeace. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Słupsku jest jedną szkołą w Polsce Północnej, które posiadają ufundowane i zainstalowane panele przez Greenpeace, pozwalające czerpać energię ze Słońca. Elektreownia ma  moc 10 KW.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Bartosz Arszyński

Na zdjęciu Katarzyna Guzek i Robert Cyglicki z Greenpeace Polska w II LO Słupsk

Według obliczeń ma to pokryć 60% zapotrzebowania energetycznego szkoły! Jak szacują przedstawiciele Greenpeace pozwala to na oszczędność ok 4 tys zł. rocznie. Decyzję o utworzeniu minielektrowni fotowoltaicznej podjęto w czerwcu 2015 roku podczas spotkania Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia i Dyrektora Greenpeace Polska Roberta Cyglickiego, które odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Wraz z kalendarzowym końcem lata miejsce miała oficjalna konferencja symbolicznie rozpoczynająca funkcjonowanie solarów. Dyrektor szkoły Mariusz Domański jest bardzo zadowolony bo jak powiedział jednym z aspektów tego jest edukacja proekologiczna młodzieży.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

dyrektor LO II Mariusz Domański

Młodzi ludzie mają świadomość, że część energii to jest ta pochodząca z ogniw fotowoltaicznych, energia pochodząca ze słońca. Oprócz tego będą mogli zainstalować sobie specjalną aplikację na swoich smartfonach, tabletach, gdzie będą mogli obserwować na bieżąco ile energii jest produkowanej, zużywanej przez nasze panele słoneczne, a ile pobieramy ze źródeł miejskich z sieci. Drugi aspekt to finansowy – już po wstępnych analizach wiemy, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić od 4 – 6 tys zł. Myślę,że jak na początek całkiem dobrze. Zobaczymy, bo jak mówiła pani Beata Maciejewska można rozbudowywać tą sieć. Miasto chce wejść w ten program, a my włożyliśmy pierwszy kamyczek do ogródka – powiedział dyrektor szkoły.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Robert Cyglicki dyrektor Greenpeace zachwala projekt

To ciekawy projekt, nasza organizacja ufundowała 10 instalacji ogniw dla szkól w Polsce, które tworzą wirtualną sieć szkolnych elektrowni słonecznych. Szkoły te mogą cieszyć się z produkowanej energii przy pomocy ogniw fotowoltaicznych i wykorzystywać tą energię na bieżąco na swoje własne potrzeby. Jednocześnie szkoły na których wybudowaliśmy elektrownie, będą objęte monitoringiem. Same z siebie stają się laboratorium wiedzy i doświadczeń, które zbieramy po to, aby w przyszłości móc pomóc różnym instytucjom: szkołom, szpitalom, placówkom kultury podejmować decyzję czy warto tego typu instalacje zakładać u siebie na dachu, czy też nie. Już po pierwszych miesiącach funkcjonowania mamy dość ciekawe wnioski,  ogłosimy je pod koniec przyszłego roku. Jest to jak zaznaczyłem projekt badawczy, laboratorium dzięki, któremu wszyscy będziemy się uczyć jak skutecznie oszczędzać energię, jak ją wykorzystywać – powiedział dyrektor Greenpeace Polska.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *