Kongres Wójtów i Burmistrzów w Charlocie

W ubiegłym tygodniu w Strzelinku na terenie Doliny Charlotty odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego. Najważniejszym punktem spotkania było spotkanie z wicewojewodą pomorskim Mariuszem Łuczykiem. omawiano sprawy związane z rozmowami samorządów z administracją rządową na temat dodatkowego wsparcia rządowego związanego z budową tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Zastępca prezydenta Słupska Marek Biernacki przedstawił historię negocjacji, wójt Barbara Dykier omówiła raport, z którego wynika, że region Słupski straci na instalacji tarczy, natomiast Starosta Zdzisław Kołodziejski przedstawił postulaty, z którymi samorządowcy od lat zwracają się do rządu.

DSC_8579 (2)

Fot. Paweł Lisowski

Wicewojewoda zwrócił uwagę, że sprawami tzw. rekompensat zajmuje się obecnie sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Z wcześniejszych deklaracji Antoniego Macierewicz ministra MON wynika, że konkretna odpowiedź w sprawie wsparcia rządowego dla regionu ma zostać udzielona po szczycie NATO w Warszawie (szczyt odbędzie się 8-9 lipca 2016 r.)

W dalszej części spotkania wicewojewoda odpowiadał na pytania samorządowców. Pytania dotyczyły infrastruktury drogowej. W tym dróg ekspresowych S6 oraz S11. Na obawy samorządowców związane z przesunięciem w czasie budowy drogi ekspresowej S6. wicewojewoda przedstawił harmonogram, z którego wynika, że planowany termin oddania do ruchu to wrzesień 2020 roku.

Samorządowcy zaapelowali także o zwrócenie uwagi na planowy przebieg drogi ekspresowej S11 łączący Koszalin m. in. z Poznaniem. W tym przypadku pozytywna zmianą było by przesunięcie węzła z Bobolic do Białego Boru co znacząco poprawiło by komunikację Słupska i Ustki z południem kraju. Ten temat wiąże się również z drogą krajową 21 i jej przebudową, o którą również ubiegają się samorządy lokalne. Gmina Słupsk wspólnie z Powiatem Słupskim, Kobylnicą, Słupskiem, gmina Ustka oraz miastem Ustka podpisali z projektantem umowę na projekt koncepcyjny przesuwy tej drogi. Wicewojewoda przekazał informację, że choć zadanie nie posiada na dzień dzisiejszy uzgodnionego przez Ministerstwo programu inwestycji to jednak pierwsze środki na to zadanie powinny się pojawić w III/IV kwartale 2017 r.

Wicewojewoda zadeklarował również wsparcie dotyczące planowanych inwestycji na liniach kolejowych Gdynia-Słupsk (linia 202) oraz Ustka-Szczecinek (linia 405). W pierwszym przypadku chodzi o przyjęcie wariantu dwutorowego na całej długości linii, w drugim o pełną elektryfikacje.

Przy udziale przedstawicieli Urzędu Morskiego w Słupsku dyskutowano o przebudowie Portu Morskiego w Ustce. 24 maja ma się odbyć spotkanie, podczas którego Urząd Morski oraz przedstawiciele miasta Ustki, Słupska,. Starostwa Powiatowego i Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego wypracują wspólna koncepcję przebudowy portu.

Samorządowcy zwrócili również uwagę na problemy z finansowaniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności

w Słupsku (dotacja na to zadanie przekazywana jest przez wojewodę).

Dobrze, że na tak ważnym stanowisku jest osoba z naszej części województwa (wicewojewoda Łuczyk jest mieszkańcem Miastka), który rozumie nasze problemy. Cieszą deklaracje otwartości i współpracy, myślę że wojewoda Łuczyk może być naszym przedstawicielem, dzięki któremu kontakt z administracją rządową dotyczący ważnych spraw regionu słupskiego będzie szybszy i skuteczniejszy – Starosta Zdzisław Kołodziejski.

Podczas spotkania wicewojewoda zapowiedział pełną dostępność dla samorządowców i zadeklarował o cyklicznych dyżurach w słupskiej delegaturze.

Wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu słupskiego dyskutowali także z przedstawicielami Słupska o wspólnej polityce przestrzennej Słupska i okolicznych gmin oraz zagospodarowaniu ,,Górki Narciarza” w Słupsku, której właścicielem jest samorząd powiatowy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *