Stop mowie nienawiści debata na AP

Wczoraj w auli Akademii Pomorskiej w Słupsku odbyła się debata nt. hejtu i mowy nienawiści zorganizowana przez Miasto Słupsk i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Wśród prelegentów debaty znaleźli się prof. Mirosław Patalon – dziekan Wydziału Nauk Społecznych AP, Rafał Szyndlauer z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Robert Biedroń – Prezydent Słupska. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem studentów, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Słupska i Ustki, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wypowiedzi uczestniczek i uczestników debaty jednoznacznie wskazywały, że większość ludzi może dotknąć hejt – pokrzywdzonymi nie są jedynie bezpośredni adresaci mowy nienawiści, ale także ich bliscy. Debatujący zauważyli również, że w przypadku młodzieży akceptacja mowy nienawiści wynika w większym stopniu z uprzedzeń aniżeli z umiłowania wolności słowa oraz jak ogromna jest skala tego problemu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Z wypowiedzi uczestników debaty wynikło rónież, że niewielu z nich ma bezpośredni dostęp do szkoleń, warsztatów czy innych działań edukacyjnych dotyczących mowy nienawiści i w większości przypadków nie wiedzą, gdzie mogą szukać wsparcia. Dlatego powstała kampania społeczna Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści tworzona przez koalicję instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych, chcących reagować na hejt i mowę nienawiści obecne w świecie realnym oraz wirtualnym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Koalicję tę tworzą Miasto Słupsk, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Miasto Ustka, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Wydział Nauk Społecznych Akademii Pomorskiej w Słupsku, Zespół Szkół Informatycznych oraz Koło Naukowe Psychologiczno – Socjologiczne “Kilka słów o człowieku…” przy I LO im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku.

pa250054-696x522

Fot.Karolina Chalecka

Działania partnerów Kampanii zmierzają do szerzenia świadomości oraz zmiany postaw wobec hejtu i mowy nienawiści. Partnerzy Kampanii w najbliższym czasie planują kolejne działania – w ten weekend (28 i 29 października) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się kolejna edycja Żywej Biblioteki, której założeniem jest edukacja nt. praw człowieka oraz konieczności ich uznawania oraz szanowania przez innych ludzi – celem tych spotkań jest zatem wzrost świadomości na temat stereotypów i uprzedzeń, a także ich konsekwencji, promowanie tolerancji i różnorodności oraz wzrost zaangażowania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji.

 Info.Karolina Chalecka/UM

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *