Kapsuła czasu na 30-lecie samorządu

Na pamiątkę jubileuszu 30 – lecia samorządu terytorialnego w Polsce w Parku im. Pierwszych Mieszkańców Kobylnicy zakopano kapsułę czasu. Znalazły się w niej przedmioty, które w symboliczny sposób dokumentują dzień dzisiejszy. Ale lokalna gazeta i gadżety promocyjne to nie wszystko.

Fot. Gmina Kobylnica

Epokowy pomost pomiędzy pokoleniami w postaci kapsuły czasu ma pokazać realia i sytuację z czasów świętowania jubileuszu w 2020 roku.

– Na przestrzeni ostatnich 30 lat zmieniło się tak wiele, że mimo szczerych chęci, nie potrafiłbym ująć choćby najważniejszych kwestii w tym krótkim liście. To okres bardzo dynamicznych zmian, upadku systemu komunistycznego, wejścia Polski do NATO i Unii Europejskiej. Mam cichą nadzieję, że są to dokonania znane Wam powszechnie. Musicie bowiem wiedzieć, że za każdym z nich stali ludzie chcący budować lepszą przyszłość. Waszą przyszłość – pisze w liście Wójt Gminy Kobylnica. Pamięć o Nich i szacunek dla ich działań niech zawsze Wam towarzyszą. W końcu niczego, czym szczyci się aktualnie Wasze pokolenie, nie byłoby, gdyby nie przeszłość – apelował Leszek Kuliński.

W kapsule znalazły się także m.in. gadżety promocyjne gminy, projekt uchwały Rady Gminy, Kurier Sołecki, lista osób biorących udział w uroczystym wkopaniu kapsuły oraz bawełniana maseczka – symbol panującej obecnie na świecie epidemii koronawirusa. Tych kilka przedmiotów stanowi nawiązanie do czasów, w których żyjemy i funkcjonujemy.

– Mam nadzieję, że będzie to unikatowa pamiątka dla kolejnych pokoleń ale także interesujące źródło informacji dla osób, które otworzą kapsułę, by dowiedzieć się, co my robiliśmy i w jaki sposób działaliśmy – podkreślał Leon Kiziukiewicz, przewodniczący Rady Gminy Kobylnica.

W kapsule znalazł się także list starosty słupskiego Pawła Lisowskiego. Zwracał w nim uwagę na ogromne znaczenie zmian, które zaszły 30 lat temu, ale również na wysiłek, determinację i zaangażowanie wielu osób, które starały się w kolejnych latach jak najlepiej wykorzystać otwierające się wówczas możliwości.

– Wszystko to, co znalazło się w kapsule czasu, w pewien sposób nas charakteryzuje i może być cennym źródłem wiedzy o nas dla przyszłych pokoleń – podkreślał Paweł Lisowski.

Po uroczystym zakopaniu kapsuły czasu dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej wydarzenia z 27 maja 1990 roku. Na razie nie ustalono dokładnej daty wykopania kapsuły.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *