Ruszają rekompensaty za tarczę antyrakietową – pierwsze umowy już podpisane!

Wieloletni program rekompensat z tytułu budowy tarczy antyrakietowej wkracza w kluczową fazę. Zostały podpisane pierwsze umowy na inwestycje, których realizacja ruszy już niedługo. To dodatkowe pieniądze dla naszego regionu: łącznie 115 mln zostanie przekazanych na inwestycje w obszarze edukacji, transportu, czy infrastruktury sportowej. Na zaproszenie rzecznika rządu i posła na Sejm RP Piotra Müllera, Słupsk odwiedził premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w podpisaniu umów.

www.PiotrMuller.pl

Wchodzimy w kluczową fazę programu rekompensat, czyli realizację pierwszych inwestycji. Bardzo mnie to cieszy, bo już w tym roku w naszym regionie zobaczymy jego pierwsze efekty. – powiedział Piotr Müller, poseł na Sejm RP ziemi słupskiej, który zainicjował i koordynował program – Na tym programie zyskają wszyscy mieszkańcy ziemi słupskiej. Dzięki dodatkowym środkom poprawi się stan dróg w regionie. Zrealizowane zostaną też inwestycje związane z edukacją, czy infrastrukturą sportową. – dodał Piotr Müller.

Pierwsze umowy podpisane

Pierwsze umowy na siedem inwestycji, których realizacja rozpocznie się już w tym roku, zostały podpisane. Łączna kwota dofinansowania to blisko 14 mln zł. Dzięki dodatkowym środkom zostaną m.in. wyremontowane drogi, placówki oświatowe i infrastruktura sportowa. Program, którego budżet wynosi 115 mln zł, będzie realizowany przez kolejne lata. Już niebawem zostaną ogłoszone kolejne inwestycje.

Chcemy, żeby Polacy czerpali owoce wzrostu z rozwoju gospodarczego. Jestem przekonany, że środki z programu rekompensat będą miały znaczący wpływ na rozwój ziemi słupskiej. To już kolejne rządowe pieniądze dla regionu. Tym razem to 115 mln zł, dzięki którym poprawi się stan dróg, infrastruktury sportowej i placówek oświatowych. Dziękuję ministrowi Müllerowi za zaproszenie, ale także za zainicjowanie i koordynowanie programu rekompensat – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Słupsku.

Lepszy stan dróg w regionie

Lepszy stan infrastruktury drogowej, to szybszy rozwój regionu. Kolejne inwestycje w tym obszarze będą możliwe dzięki programowi rekompensat:

–      Słupsk

Ponad 6,5 mln zł na przebudowę ul. Zygmunta Augusta

–      Siemianice – gmina Słupsk

Blisko 2 mln zł na przebudowę i rozbudowę ulicy Spacerowej

–      Siemianice – gmina Słupsk

Ponad milion zł na przebudowę ulicy Pogodnej

–      Kępice

Ponad 200 tys. zł na I etap prac w związku z budową Centrum Przesiadkowego

To już kolejne dofinansowanie do infrastruktury drogowej w ostatnim czasie. W czerwcu, Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zwiększenia wydatków na Program Budowy Dróg Krajowych o ponad 21 mld zł. Z tego około 9 mld zł pokryje budowę prawie 150 kilometrów trasy ekspresowej S6 na odcinkach Lębork-Bożepole Wielkie, Słupsk-Lębork, Koszalin-Sławno-Słupsk oraz obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.

Dodatkowe środki dla szkół i przedszkoli

Nasza przyszłość, to nasze dzieci i młodzież. Zależy nam, aby najmłodsi mieszkańcy regionu mieli dobre warunki i dostęp do edukacji. Dlatego w programie rekompensat część środków zostanie przeznaczonych na utworzenie lub rozbudowę placówek oświatowych, a także na ich wyposażenie – powiedział Piotr Müller.

–      Włynkówko – gmina Słupsk

Blisko 3 mln zł na budowę i wyposażenie przedszkola z oddziałami wczesnoszkolnymi

–      Kończewo – gmina Kobylnica

700 tys. zł na rozbudowę i wyposażenie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego

Dofinansowanie dla sportu

Została podpisana również umowa na dofinansowanie I etapu prac modernizacyjnych terenu stadionu przy ul. Zielonej. Na ten cel zostało przeznaczonych ponad pół mln zł. Dzięki temu słupscy kibice już niedługo skorzystają z nowych kas i wiaty wejściowej wraz z nowym ogrodzeniem. W kolejnych latach stadion przy ul. Zielonej otrzyma kolejne środki na II etap prac.

To jednak niejedyne dofinansowanie dla lokalnego sportu. Ponad 1,5 mln zł trafi do klubów sportowych z powiatu słupskiego, lęborskiego, bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, kartuskiego, kościerskiego, puckiego i wejherowskiego w ramach rządowego programu Klub 2020.

Projekt Aktywna Akademia

W ramach środków z rekompensat za tarczę antyrakietową, Akademia Pomorska w Słupsku realizuje projekt Aktywna Akademia, bezpośrednio finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach inicjatywy mieszkańcy regionu mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach sportowych, artystycznych, naukowych i kulturalnych. W projekt zaangażowały się również słupskie kluby sportowe. Dzięki temu dzieci i młodzież mogą aktywnie spędzać czas w ramach zajęć prowadzonych przez  Akademię Młodego Lekkoatlety, Słupskie Towarzystwo Koszykówki „Czarni Słupsk”, Gryf Słupsk i Słupski Klub Bokserski „Czarni”.

Projekt zaplanowany jest na lata 2020-2024. Każdego roku na ten cel przeznaczanych będzie ponad 2 mln zł. Na działania prozdrowotne i sportowe będzie przekazywane ok. 600 tys. zł, co łącznie daje ok. 3 mln zł. Budżet całego projektu to ponad 10 mln zł.

***

W ramach rządowego programu rozwoju regionu słupskiego z tytułu funkcjonowania tarczy antyrakietowej finansowanego z budżetu państwa przewidziane są środki finansowe w wysokości około 115 mln złotych. Program realizowany będzie w latach 2020-2024.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *