Dolina Łupawskich Megalitów – tajemnice prehistorii w gminie Potęgowo


W gminie Potęgowo, w pobliżu wsi Łupawa, znajduje się największe w Polsce i jedno z większych w Europie skupisko grobowców megalitycznych, którego początki mogą sięgać nawet 7000 lat w przeszłość. To pozostałości budowli starszych, niż egipskie piramidy!

Megality, w średniowieczu nazywane tumuli paganorum – grobowce pogan lub tumuli gigantis – grobowce gigantów, zamieszkujący Pomorze Niemcy nazywali je Hünenbetten – łoża olbrzymów, w Polsce, na Kujawach, mówiono na nie niekiedy żale, lub żalki. Cmentarzyska budowała ludność grupy łupawskiej kultury pucharów lejkowatych, która żyła na terenie Pomorza w podobnym okresie, gdy w obecnej Anglii powstało słynne w całym świecie Stonehenge.

Wiedzę o tych wyjątkowych prehistorycznych reliktach popularyzuje Stowarzyszenie Przyjaciół Łupawy „Dolina Łupawskich Megalitów” przy wsparciu samorządu Gminy Potęgowo. W miejscowości Łupawa oznakowano szlaki prowadzące do ukrytych w lesie miejsc, turyści zdobędą także trochę wiedzy dzięki tablicom informacyjnym.

Dla wszystkich zainteresowanych tematem przygotowano specjalny przewodnik o megalitycznych nekropoliach – dostępny na stronie: https://potegowo.pl/pl/aktualnosc/w-dolinie-%C5%82upawskich-megalit%C3%B3w-przewodnik

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *